Muhabbet kuşu ekmek yer mi? Yerse bir şey olur mu?

Muhabbet kuşum ekmek içi yemeyi çok seviyor fakat zararı olur diye endişeleniyorum. Kuru ekmek içi yemenin kuşlara zararı var mıdır?

Hayır yoktur. Fazla büyük parça verilmediği sürece çok rahat bir şekilde yerler.

Boğazlarında kalma riskleri vardır. Ayrıca muhabbet kuşlarının kursak mantarına yakalanma riskleri vardır ve ekmek içerisindeki maya, yağ bunu tetikleyebilmektedir. Bu sebepten dolayı yedirilmemeli.

belki büyük verrsen olabilir sen unun yerine şırıngaya çekirdek kir ve onu yedir ona iyi olur onun yada kırmadan direkde verebilirsin

Bence yoktur. Ufak parçalar halinde az az verirsek çok severek yerler diye düşünüyorum.

mantar yapiyo, bitlendiriyo

Muhabbet kuşum bizimle her yemeğe katılıyor, önune geleni yiyordu 8 sene bizimle yaşadı hiçte bir problem görmedik kendisinde.

Uzun süre besledim. Ekmek içi sık sık yerdi. Herhangi bir zararını görmedim. Sürekli bu şekilde beslendiğini söylemem de yalan olur. Düzenli olarak normal yemini yiyordu. Yani ekmek içi aperatif sayılırdı. :smile:

Taze olursa hamur gibi olacağından iyi olmaz. Kuru ve bayat olursa çok severler :slight_smile:

Dışkı sorununa neden olmuyorsa verilebilir fakat sık sık değil nadiren olmalıdır. Kimileri çok zararlı olduğunu söyler

kendilerine ozel yemleri daha yararli onlar icin ekmegin insanlara bile faydasi yok iken kucuk bir canliya yarari hic olmuyor

BEN KUŞ ÜRETİCİSİYİM SORU TAM YERİNDE GELDİ KESİNLİKLE YEMESİ ÇOK ZARARLI MİDE EKMEĞİ SİNDİREMEZ VE EKMEĞİN İÇİNDE TUZ VAR TUZ VE ŞEKER KUŞLAR İÇİN ÖLÜMCÜLDÜR BENİ DİNLEYECEK OLURSANIZ SAKIN YEMESİNE İZİN VERMEYİN

Bence sorun değil ben kendi kuşuma ekmeği ezip meyveyle karıştırıp yediryorum

Bu durum bir sakınca azr eder mi bilmem ama ben de kuşuma kraker ekmek içi gibi şeyler yediriyorum . Şu ana kadar da bir problem yaşamadım .