Müslüman olarak doğmayan birisi sonradan nasıl müslüman olabilir?

Müslüman olarak doğmayan birisi (Hristiyan, Budist, ateist vb şekilde yetiştirilmiş olabilir) sonradan nasıl müslüman olabilir? Şartları nelerdir?

Kelime - i şehadeti getiren gayri müslim herkes Müslüman olabiliyor . Müslüman olmanın şartı yoktur . Müslüman olduktan sonra Müslümanın yapması gerekenler vardır .

Daha sonradan Müslüman olmak için İslamın ve İmanın şartlarını kabul etmek gerekir. 6666 ayetin tamına iman etmek esastır. Bu durumda kelimei şehadette imanın şartlarından olarak getirilmesi akabinde Müslüman olunabilir.

Bu çevresel etkiler ile mümkündür. Ayrıca İslam dini cidden toplumsal yaşam ve kurallar için çok olumlu bir inanıştır. İnsanlık için önemli değerleri içinde barındırır. Bunu fark edenler İslamı seçebilirler.

Eşedüeni getirelek müsliman olunabilir

öncelikle müslüman olması için eşhedü enla ilahe illallah demesi gerekmektedır zaten sonradan namaz kılar durumu varsa hacca gider zekat verir oruç tutar namaz kılar.

Öncelikle müslüman olmayan birisinin müslüman olabilmesi için müslümanlığı tanıması vebilmesi lazım herşeyine aşina olduysa kelime-i şehadet getirip , dil ile ikrar edip , kalp ile tasdik ettiği takdirde ve bunu kalpten inanarak yaptığı takdirde müslüman olucaktır . Aynı yeni doğmuş bir bebek gibi günahsız olucaktır. Ondan sonra yapması gereken şeyler ise tüm müslümanlar gibi namaz kılmak , oruç tutmak gibi islami ve imani şartları yerine getirmek olucaktır . Bunları yaptığı takdirde normal bi müslümandan hiç bir farkı olmucaktır.

Müslüman olmayan bir kişi kendi kararlarını vermeye başladığı zaman eğer dinleri araştırırsa doğru bulduğu dinin gerekçeleri ile dine mensup olabilir. İslam’a göre Kelime-i Şehadet getirmesi müslüman olması için gereklidir.

Kelime i şahadet getirerek müslüman olabilir. Ve bu şekilde İslam dinine girmiş olur.

Her insan islam fıtratı ile doğar ama sonradan ailenin vasıtasıyla diğer dinlere geçer.Bütün insanlar ruhuna doyuracak maneviyat ararlar kısacası ilahi kudreti ararlar, ama bazı kesim nefsine uyduğu veya nefsine zor geldiği için böle bir arayışa girmeye yeltenmez ama hep bir arayış içinde olucağıda kesindir.Ateist bir aileden doğsa bile bir insan günümüzde ise bunu araştırıp doğru yolu bulabilmektedir çok kolaydır eğer karşıdaki kişi gerçekten doğruyu ararsa Allah ona yardımcı olur ve islama girer.Bir örnek ile bu tespitimi sağlamlaştırmak isterim bu yaşanmış ve gerçek bir olaydır.Kore’de bir genç kız ateist aileden doğar büyür ve hiçbir din arayışına girmez ve dinin gerekli olduğunuda düşünmez sonra üniversite iken islamı araştırmayı başlar ve bu kızın kalbi o kadar ısınırki islam’a belli araştırmalarını yaptıktan sonra müslüman olur ve Allah’ın emirlerini yerine getirmeye başlar ve tesettüre girer kore gibi bir ülkede ona şaşkın bakışlarla bakmalarına rağmen aldırış etmez aksine ters tepki aldığı esnasada da gerekli cevabını verir o yüzden Allah nasip eder ise ateist aileden doğsanız bile doğru yolu bulursunuz o yüzden kendi dinimizi sağdan soldan duyumlarla öğrenmek yerine bize gönderilen kitabımızı ve peygamberimizin hadislerini okuyup anlamaya ve dinimizi gerçek şekilde öğrenmeye çalışalım.

Müslüman olmak isteyen ki muhtemelen islam dinini öğrenmiş ve anlamış olduğu için hakiki din diye tercih etmiştir Müslüm’ün olmak isteyen kişi Kelime-i şahadet getirerek Müslüm olabilir islamın şartlarına ve imanı. Şartlarını bilir ve öğrenir böylece Müslüman olmuş olur.

Her insan islam fıtratı üzerine doğar ,yani müslüman olarak dünyaya gelir.Dünyaya geldikden sonra anne babası’ nin dinî üzere devam eder .Fakat buluğ çağına geldikten sonra doğru olan dini araştırmalı ki Allah katında tek din islamdir. Kelime-i şehadet ile başlayıp dinin gereklerini yerine getirerek müslüman olma şerefine nail olur.

Her insan bir fıtrat üzerine doğar ve bu bizim elimizde olan bişi değildir. Müslüman , budist , hıristiyan olarak doğabiliriz. Fakat az önce de belirttiğim gibi bu elimizde olan bişi değildir. Ama sonradan müslüman olmak istiyorsak ; kelime-i şehadet getirerek müslüman olabiliriz. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enla muhammeden abdühu ve resuluhu diyerek müslüman oluruz.

güzel ve özgün bir yorum

Kelime i şahadet getirerek biri müslüman olabilir müslüman olduktan sonra yapılması gerekenler vardır yani islamın şartlarına uymak gerekir Ca farzlara uymak zorunludur

Her dogan birey islam fitratiyla dogar. Yani musluman olmayan biri denmez. Cevresel faktorler onu o dine bagli kilar. Nasil ulkemizde buyudukce ateistim, deistim, agnostiğim diyenler var, baska dinden olan kisilerde kelime-i şahadeti soyleyerek musluman olabilir.

kelimeyi Şahadet getirmesi lazım

Bebekler masum olarak doğarlar. Doğduktan sonra onlara bir melek(anne) verilir. Bu melek içindeki merhametle bu bebeği besler ve büyütür. Dolayısıyla bebekler kimi inanışlarda olan yanlış bir düşünce olarak günahkar olarak doğmazlar. Müslüman olarak doğmak veya doğmamak diye bir terim zaten doğru değildir. İslam fıtratı üzere doğan bu bebekler daha sonra ailelerinin inanışları üzere büyürler. Aileleri hristiyan, yahudi, budist veya ateist olabilir. Fakat daha sonraki hayatında Müslümanlarla tanışıp kelime ı şehadet getirirse Müslüman olur.

müslüman doğmayan birisinin müslüman olabilmesi için kelimei şehadet ve gusul abdesti alması gerekir

Herkes musluman dogacak degil tabiki o yinden biz sansliyiz, sonradan musluman olacak insanda kelimeyi sahadet getirerek musluman olabilir.