Müslüman olmayıp çok iyi kalpli biri cennete gidebilir mi?

Müslüman olmayıp çok iyi kalpli biri cennete gidebilir mi?

Müslüman olmadan bir insan ne kadar iyi kalpli olursa olsun ne kadar iyilik yaparsa yapsın İslam’ın ve İman’ın şartlarını yerine getirmeden cennete giremez.

İslam’da kimin cennete gittiği ve cehenneme kimin gittiği kararı İslam’da kalıyor … ve iyi işler yapıyor - ödülleri Rabbiyle birlikte olacak ve korku gelmeyecek.

Bugüne kadar soru cevapladım noldu. birkactanesini (10 -15 arasi.)kabul etmemişler ,kazandiklarimin hepsi gitti. Bosuna ugrasmayin. Sacma span sorular. Bunlari nerden bulucan internetten. Hepsini bilme imkaniniz yok. Buldugunuzuda kabul etmefimi ne oluyor . Sıfır. Yani demem oki,
ug ras ma yin……

gidebilir herkeze yardım ediyorsa ve gerçekten iyi kalpli biriyse tabiki.

İmanın şartlarından bir tanesini bile inkar eden cennete gidemez. Dünyanın en dürüst ve iyi insanı olsa dahi müslüman olmadıktan sonra cennete gidemez kimse.

Bugüne kadar soru cevapladım noldu. birkactanesini (10 -15 arasi.)kabul etmemişler ,kazandiklarimin hepsi gitti. Bosuna ugrasmayin. Sacma span sorular. Bunlari nerden bulucan internetten. Hepsini bilme imkaniniz yok. Buldugunuzuda kabul etmefimi ne oluyor . Sıfır. Yani demem oki,
ug ras ma yin…… silin istediğiniz kadar silin. Beynimizde silin.

müslüman olmayan insanlar cennet cehennme kavramını bilmiyorlar ki onlar için böyle bir kavram yok

dinen müslüman olmayan birinin cennet yüzü göremeyeceği sonsuza kadar cehennem milletinden olacağı söyleniyor

Yorumları okudum da biraz neredeyse hepsi gider yada gitmez şeklinde ve ben bunu insanların cevaplayabileceği bir soru olarak görmüyorum. Tabi benim bildiğim kadarıyla yaratıcıya inanmayan biri cennete gidemez, böyle öğrendim. Ama bazı soruların cevaplarını vermek de insanı aşar o yüzden ölünce Allah’a sorarsınız. Böyle soruları insanların yorumlamasını doğru bulmuyorum.

Bende bu olayı düşündüm eğer gitmiyorsa asaletsizlik gibi geliyor. Müslüman onca kötülük yapıp cennete gitsin sonunda. O iyilik yapıp cehenneme .

@Rosmann#600423 evet gidebilir.

bir kişi Allah a inanmadan cennete giremez ne kadar iyi kalpli olursa olsun cennete giremez ama içinde biraz bile iman varsa o kişi eninde sonunda cennete girer ama ilk cehenneme girer

@Rosmann#600423 gidemez

Bence bu konuya iki farklı şekilde bakabiliriz.Birincisi din açısından:Bu açıdan bakınca hiç bir şekilde gidemez.İkincisi ise insanlık açısından:Hepimizin kafasında eğer çok iyi bir insansa gidebilir düşüncesi küçükte olsa bir yer ediniyodur.Bir insan sırf müslüman diye cennete gitmeyeceği gibi bence sırf müslüman olmadığı için cehenneme de gitmez.

Bu sorun güzel daha önce böyle bir tane daha soruyla karşılaşmıştım ama kardeşim bildiğim duyduğum ve bize öğretileni kadarıyla böyle birşey olamaz çünkü kur-an da da yazıyorki sadece müslüman olanlar cennete gidecek yazıyor yani bundanda yola çıktığımız zaman böyle birşey olması imkansız bi bakıma o iyi kalplilerde şanssız çünkü eğer turkiyede doğsalardı yüzde 90 müslüman olacaklardı yani en azından benim görüşüm o yönde yani insanlarda birazda şans olmalı allaha hamd olsun turkiyede doğmuşum müslüman ülkede doğmuşum tabiki sonradan fikir değişip islama atılma şansları var ama buda onların yüzde 1 inde belki2 sinde oluyor benim bildiğim kadarıyla onlar maalesef cennete giremiyorlar kardeşim

Giremez, ki girmesi çok saçma ve yanlış olur. Amacımız ibadet etmek değil amacımız Allah’a ibadet etmek. Temeli Allah’a dayanan ameller ve niyetler olmalı. Allah’a iman etmemiş kimse ben iman ettim, demeden ve şartları yerine getirmeden tabiri caizse ağzıyla kuş tutsa yaranamaz.

@Rosmann#600423 allah dilerse olur

Bu sorunun cevabını şöyle yanıtlayayım, müslüman olmayan kişi eğer Müslümanlığı bilip müslüman olmadıysa cehenneme gider deniliyor ama tabi ki bilemeyiz kimin cennete gideceğini.

Kesınlıkle hayir, Allahü teâlâ bunu bir çok ayetlerde açıklamıştir, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellemin amcası Resûlullah sallallahu aleyhi veselleme ne kadar yardim etsede onu Mekke müşriklerinden korusada İman etmediği için Cehenneme gideceğini Resulullah efendimiz sallallahu aleyhi vesellem buharide geçen bir hadiste bildirmiştir