Mutlu olmak için diğer insanlara ihtiyacımız var mıdır? (Bölüm 1)

Kendi başımıza mutlu olabilir miyiz yoksa diğer başka insanlara ihtiyacımız mı var?

1 Beğeni

Tabii ki de yok. Derler ya insan kendinin doktoru olmalı diye insan kendine de dost arkadaş olmalı kendi ile vakit geçirmeyi sevmeli. Nasıl ki müzik dinlerken kulaklık takıp hayal alemlerine ya da düşüncelere dalıyoruz tek başımıza. Aynı bu şekilde de yeni yerler keşfedebiliriz. Gerçi pandemi süresince biraz zor ama kalabalık olmayan yerler de yürüyüş yapıp hava güneşli ise bir parkta ya da neresi müsait ise kitap okunabilir. Yine sosyal mesafe içinde insanlardan uzak çok alan var oralara gidilebilir. Kısacası önce biz kendi kendimize mutlu olmalıyız mutlu olmak ya da karamsar olmak yalnız ya da sosyal kişiliğe sahip olmak hepsi kendimiz sayesinde. Birilerine ihtiyacımız yok.

1 Beğeni

Insan sosyal bir varlıktır. Evet kendi kendimizi mutlu etmeyi öğrenmemiz gerekir ancak bence hepimiz çevremizdeki insanlara ihtiyaç duyarız çünkü emin olun bir süre sonra yalnız kalmak insanı derin bir çukura çekiyor. Insan mutluluğunu ,hüznünü ,sırrını paylaşmak istiyor. Yanı insan hiçbir zaman tamamen yalnız olmamalı bence. Her zaman bi kaç arkadaşı olmalı.

1 Beğeni

Yalnızlık sadece Allah’a mahsustur derim. Elbette sayısız insan gerekmez ama insan fıtratı gereği topluma ihtiyaç duyar.

1 Beğeni

Evet az da olsa insanlara ihtiyaç duyarız tabiki.İnsanlar sosyal varlıklardır.Konuşmak paylaşmak isterler.

1 Beğeni

Evet zaten mutluluk kişinin kendisine iyi gelmesi ve yetebilmesidir. Diğer türlüsü polyanacilitir. O mutluluk değildir .

1 Beğeni

kesinlikle var.yalnizlik çok kötü tek başınıza mutlu olmak kisa süreli olur ancak

1 Beğeni

Kişi öncelikle kendi başına mutlu olmalı. Hayatındaki kişilerin varlığı ise mutluluğu arttırabilir. Çünkü hayat paylaştıkça güzelleşir derler. Pasta üzerindeki çilek gibi…

1 Beğeni

Başkalarını mutlu etmekle bulduğun mutluluğu tek başına bulamazsın .

1 Beğeni

insan her zaman kendine yetmiyor, yetemiyor. Yalnızlık her daim dostu olmuyor insanın, mutlu olmak için başkalarına ve hep bir şeylere ihtiyaç duyuyor çünkü mutluluk denen şey paylaştıkça çoğalan, anlam bulan bir duygu. Bir sevgili, bir dost, bir arkadaş yada bir aile bireyi olabilir bu mutluluğu yaşayacağımız insan. Yalnızlığı ne kadar çok severse sevsin, her zaman birinin varlığına ihtiyaç duyabileceğinin farkında olabilmeli insan.

İnsan bazen kendi kendine yetebiliyor. Kendi başına mutlu olabiliyor, kendini mutlu edebiliyor. Ama bazen de etrafında bir ses bir hareket istiyor. Çünkü bazen kendi kendine mutlu olmaya yetmiyorsun. Başka bir insanın yardımı ile daha çok mutlu olabiliyorsun. Bu kişi herhangi biri olabilir yani. İnsan insana muhtaç olabiliyor.

mutluluk, ne baska insanlardadir nede baska bi yerde. Mutluluk bizdedir. Bizimledir. Hatta yeri gelir sevdigin herkes etrafindadir, istedigin yerdesindir ama bir turlu mutlu hissetmezsin kendini. Bir seyler eksik gelir. Notr bir vaziyette etrafini gozlemlersin. Herkesin guldugunu eglendigini veya bir seylerle ugrastigini gorursun ama kendini koyacak yer bulamazsin. Biri gelip seni dahil etsin istersin. Ama bu boyle olmuyor. Biri gelsede seni mutlu etmeye calissada olmayacak. Cunku sorun senin icinde. Ayrica mutluluk elle tutulur bir sey degil ki etrafta arayalim. Mutluluk hissettiklerimizdir. Bir kedinin miriltisinda, bir kahvenin kokusunda. Belkide bir kitabin ilk sayfasindadir. Bilemeyiz. O yuzden hislerimize, duyularimiza kulak vermeliyiz bence. Yani icimize,kendimize donmeliyiz. Neticede etrafimizdaki yalniz kalabalik bize mutlulugu vermeyecek.

Yoktur. İnsan kendisini mutlu edecek şeyleri üretebilir ve bununla mutlu olabilir bence.

Bence yoktur kişinin en büyük dostu da düşmanı da kendisidir. Mutluluk bir beklentidir kişi için

Evet vardır. Diğer türlü yalnız yaşar yalnız ölürüz. İnsan sosyal bir varlık olduğu için gülüp eğlenmek istiyor her dakika. Ben tek başına yaşayıp mutlu olan insan görmedim

Gerekli hayatta sizi seven biri oldugunu bilirsiniz

İnsan kendini severse diğer insanlara ihtiyaç duymadan mutlu olmayı başarabilir

Bana göre vardır. Çünkü yalnızlık kolay alışılabilen ve uzun süre dayanılabilen bir şey değildir. Hep yanımızda sevdiklerimiz, yeni insanlar olsun isteriz. Birileriyle vakit geçirmek eğlencelidir. Tek başımıza yemek yemek, sinemaya gitmek, film izlemek değil de arkadaşlarımız, ailemiz veya bir sevdiğimizle yapmak daha güzeldir.

Bence var çünkü ben mutlu oldum u mutluluğumu başka insanlara paylaşıyorum ben mutsuz oldum uda diğer insanlar bana mutluluğu paylaşır.

Tabiki olabiliriz. 1 sene yanlız yaşadım ve belkide deneyimleyebileceğim en güzel seneydi. Kendine ayıracağın çok vaktin oluyor. Kendini iç sesini dinliyorsun nelerden hoşlanırsın ne seversin. Ben bu soruları ancak yanlız yaşadığım senede sorabildim kendime. Ve bir şeyleri yanlız yapmaktan korkma. Bir kafeye tek başına gidebilirsin. Tek başına yemek yiyebilirsin ve bu senin özgüvenini geliştirir.