Mutluluğun tam olarak tanımı nedir?

Mutlu olmanın erdemli olmakla ilişkisi var mıdır ? Tüm eylemlerimizi mutlu olmak için mi yaparız ?

Mutlu olmanın en temel nedeni bence maddiyattır.İnsanın ne kadar parası olursa,o kadar da mutluluk oranı artar.Çünkü evliliklerde kavgaların %90’ı para yüzünden oluyor.

Mutluluk demek sevmek, sevilmek, ömrünü vermek, beraber güldüğün ve sevinç gözyaşlarını döktüğün zaman mutluluğun tam olarak tanımıdır.

Mutluluk az insan, az eşya ve az beklentiden geçer. Kimseden bir şey beklemez, kimsenin de beklentisine cevap vermezseniz, yalnızca sevdiklerinizden ibaret küçük bir dünya kurup orada çok mutlu olmak mümkün. Yalnız mutlu olmak mümkün değildir. Mutluluk paylaşımla gelen bir şey bunun da altını çizdim. Son olarak ikili ilişkilerde sadakat güveni, saygı da sevgi ve sabrı doğurur. Ben bunların hepsini hayatıma dahil etmiş biri olarak sosyal yaşamımda çok mutlu bir bireyim. Geçmiş yıllarda yaşanan eksikler, kırgınlıklar beni bugünkü forma sokmam da yardımcı oldular elbette. Ama bu sayede insanları hızla çözme sanatına tabii oldum.

Mutluluk insanların içini kıpı kıpı ettiren bir his, güzel duyguların vermiş olduğu o en güzel hissiyattır.

Mutluluğun tanımı herkes için farklıdır. Herkesin zevkleri, eğlenceleri farklıdır, o yüzden mutluluk kişiye göre değişir. Benim için mutluluk ailemle, sevdiklerimle, bir arada olmak huzurlu vakit geçirmek, bazen kahve içmekte bir mutluluktur benim için.

Mutluluk öznel bir kavramdır. Kimisi maddi şeylerle kimisi manevi şeylerle mutluluğu bulur. Onun için genel bir tanımı olamaz. Ama şöyle bir genel bir yorum yapmak gerekirse mutluluk; kişiye iyi gelen ve ruhunu besleyen şeydir.

Mutluluk dopamin hormonunun çok salgılanması dan olur beyne bu dopamin hormaonunu salgılatacak bazı yiyecekler vardır mesela çikolata mesela şekerli olan gıdalar . Bunları yediğimizde bu yüzden kendimizi mutlu hissederiz. Bide bazı olaylar duygular karşısında dopamin salgılanır kişiler bu durumda da mutlu olur.

Mutlu olmak elindekilerin kıymetini bilmektir. Sahip olamadıklarına üzülmektense elinde olanla mutlu olmaktır. Saçma şeylere canını sıkmamak hayatın her anının kıymetini bilmektir. Küçücük şeylerden güzel şeyler görebilmektir.