Müziğin insan beynine etkisi nedir?

Hafıza kaybı ve müzik arasındaki ilişki nedir? Hafıza kayıplarında müziğin etkisi nedir?

Hafıza kaybı yaşayan insanlar üzerinde müziğin etkisi büyüktür. Onu tanıyan geçmişini bilen insanlar en sevdiği şarkıları dinletmelidir. Müziğin bilimsel açıklamalara göre bağımlılık yaptığı ve bir tür uyuşturucu gibi hissettirdiği bir gerçek. Bu sebeple hasta müziğin bağımlı edici etkisini hatırlayarak tepki veriyor. Daha da önemlisi bilimsel olarak insanların şarkı seçimi geçmişini, yaşadığı anıları hatırlatan parçalar olmasına bağlı. En sevdiği şarkıları anılarını hatırlattığı için seçer. Eskiden sevdiği müzik türleri dinlerse anıları hatırlatma etkisi olabilir. Birebir yaşayıp deneyimledim o yüzden anlatıyorum. 8 yıl önce bir trafik kazası ile başımı çarpıp darbe sebebiyle kısmi hafıza kaybı durumu olmuştu. Tedavi görürken bir gün ansızın eski müziklerimi bilgisayardan dinlerken dinlediğim İspanyolca Seferad kültürüne ait bir ninni olan Durme Durme adlı parça sayesinde geçmişte o şarkıyı sevdiğimi hatırlamıştım ve hatırlamalarım müzik ile birlikte devam etmişti.

Hafıza kaybı genel olarak belli insanların geçici yada kalıcı olarak kaybına denir.
Allah kimsenin başına vermesin. Müziğin etkisi olabilir. Hafızayı hatırlatmasında.

Hafıza kaybı kısa süreliğine yada uzun süreliğine insanların hafızasını kaybedip olayları hatırlamamasıdır.Hafıza kaybı olduğunda müziğin etkisi olabilir.

Hafıza kaybı yaşayan kişilerde hatırlamayı kolaylaştırmak için müziğin etkisi azımsanmayacak kadar çoktur. Bunun nedeni ise müziklerin insanlarda belirli bir duygu kümesini harekete geçirmesidir. Yani kişi eskiden dinlediği bir müziği dinlediği zaman bu müzik hem hafızadan hem de kaydedilmiş duygulardan sorumlu olan beyin bölgesini harekete geçirmektedir. Bu şekilde de insanın o şarkıyı ve bıraktığı etkiyi hatırlayarak hafızasına erişimi kolaylaşmaktadır.

Hafıza kaybına müzik iyi gelir.Müzik dinlediği zaman beyin fonksiyonları harekete geçer ve daha önce Eğer dinlediği müzik tarzı ise anımsamasına ve hatırlatmasına yardımcı olur.

Bunun hakkında bir çok makale vardır.Anestezi altındaki hastalara müziğin nasıl etkiler gösterdiği,geçmişte müzikle uygulanan tedaviler gibi. Müziğin ruha iyi gelen bir yanı var ve iyileştirici bir etkisi var.Ve ritmik yapısı sayesinde hafıza kayıplarında da büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Geçmişte yaşadığı bi anı hatırlamayan hafıza kayıplı kişiye o zaman dinlediği bi şarkı açılınca o anları hatırlama olasılığı artıyor ve bu inanılmaz bişey.

Bazen kişide bir anısı ve anlamı olan bir müziği dinlemek kaybettiği anıları tekrar hatırlamasına sebep olabilir.

Müziğin dinlendirici bir özelliği vardır. Hafıza kaybedilse bile hatırlanmış , öğrenilmiş müzik genelde unutulmuyor.

Zihni rahatlatıcı bir etkisi olduğu için hafıza kayıplarında müzik terapi kullanılıyor olabilir. Çok eski yıllarda bu şekilde bir tedavi olduğunu duymuştum.

Müzik neyin hücrelerindeki fonksiyonların ritmik çalışmasını tetikler.Yani hafızasını geçici kaybeden birine ona özel birini veya geçmişini hatırlamasını sağlayan şarkılar dinletilmelidir.

Hafıza kaybı olayların oluşlarını hatırlayamama durumudur.Hafıza kaybı yaşayan bir insana eskiden dinlediği bir müziğe dinleterek tekrardan hatırlamasını neden olabiliriz.