Müzik Dinleyerek Ders Çalışılır Mı? Zararları ve Yararları Nelerdir? (Bölüm 1)

Müzik dinleyerek ders çalışması son zamanlarda artan bir alışkanlık haline gelmiştir. Müzik dinleyerek ders çalışılır mı? Zarar ve Yararları nelerdir?

Müzik dinleyerek ders çalışmak kimi insanlara göre iyi kimi insanlara göre kötü bir olaydır.
Ders çalışırken müzik dinlemek bazı insanlarda motive kaynağının olduğu bilinmektedir fakat bu ders çalışırken müzik dinleme alışkanlığı her zaman olduğunda artık kişinin beyni her ders çalışmaya başladığında müzik dinlemek isteyecektir. Ve bu durum okullarda yapılan sınavlarda veya normal okulda gördüğü ders dinleme esnasında bireyi olumsuz yönde etkileyecektir. Müzik olmadan ders dinleyemez hale veya dinlese bile anlayamaz hale gelecektir.

Çalışılabilir tabii bazı kişiler müzikle ezber yapmanın daha kolay olduğunu söylüyor. Bence de öyle ama dersten derse değişebilecek bir konu. Yararı da şarkıları ezberlemesi kolay olduğu için dersi de müzikle ezberlemek kolay oluyor.

Bu kişiden kişiye değişir bazıları daha iyi anlar bazılarıda anlamaz

Buda kişiden kişiye değişir diye düşüyorum. Kulaklıkla ders çalışan çok insan gördüm. Bir sese çalıştığından hiçbişey anlamayan da.

Kişiden kişiye değişen bu alışkanlık kimisi için çok başarılı olurken kimisi içinde hiçbir etkisi yoktur. Müzik dinlerken şarkılara dalıp giden bir kişi nasıl olsun kendini derse versin. Ha eğer müzik dinlerken kendini derse verebiliyorsa bu sıkıntı yaratmaz.

ben geometriyle sayısal fizik konularından soru çözerken dinlemeyi seviyorum dikkatimi dağıtmıyor . Ama daha sözel ve dikkat gerektiren konularda verimsiz oluyor . Ama bu kişiden kişiye değişebilir.

Bir zararı yoktur. Odaklanma kısmı kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir durumdur. Sayısal işlem yeteneği gerektiren derslerde kişiyi harekete geçirecek müziklerin çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Ders çalışarak müzik dinlemek aslında benim pek fazla yaptığım bir şey değil ama bir kaç kere yapmış olsam da ders çalışarak müzik dinlemek zihnimi hem rahatlatıyor ve benim unuttuğum kısımları hatırlatmaya çalışıyor zararları ise çok dinlediğim ve yüksek sesle dilediğim zaman baş ağrısı yapabiliyor

Sözel derslerde kafa karıştırabilir ama sayısal derslerde kişilere göre verimli olabiliyor.

yapanlar var fakat mantıklı olduğunu düşünmüyorum. insanın kafası hangisine uyum sağlayacağını şaşırır.

Sayısal derslerde belki ama sözel derslerde kesinlikle olmaz dikkat dağıtır.

Hangi dersin olduğuna göre değişir. Matematık bence çalışılmaz. Edebiyatta şiir ezberlerken olur hem de güzel olur. Kişiden kişiye göre değişebileceği gibi dersten derse göre de değişir. Dersi hatırlamaktan ziyade o esnadaki müziği hatırlarsın. Tehlikeli bir durum.

Onceden yararli oldugunu dusundugum fakat simdi oyle olmadigini anladigim bir aktivite.tamamen odaklanmayi engelliyor.eger ders calisirken farkli dusunceler hucum ediyorsa onlari engelllemek icin mecburi eylem

Muzik dinleyer ders calisanlar ve basarili olanlar var ancak cok hareketli muzikler dinleyenlerin ders calisirken beyni normalden daha kisa surede yorulur.

Bu durum kişiden kişiye değişir şahsen bebnmüzik dinleyerek ders çalışamam.

Bence sayısal dersler de dinlemek daha iyi olurken sözel dersler de kötü olabiliyor .

Müzik dinleyerek kitap okunur. Fakat müzik dinleyerek bence ders çalışılmaz dikkatimizi dağıtır. Düşünmekten ders çalışamayız.

Bir yarar veya zarar olarak da değil de alışkanlık olarak bakılmalı yani ilk olarak zaten Türkçe veya sözel dersler müzik dinleyerek çalışıldığı zaman başta çok zorlanıyor insan anlamakta ama alıştıktan sonra tamamen odaklandıktan sonra öyle gelmemeye başlıyor zarar olarak demiyelim ama sen artık gürültülü bir ortama alışıp ders çalışmaya soru çözmeye başlıyorsun ve o şekilde sürekli ders çalışmak soru çözmek istiyorsun YKS, KPSS gibi önemli sınavlarda da o ortamı arayacaksın ama bu tarz sınavlar bilindiği üzere sessiz ortam sağlanarak yapılıyor ve bu sefer dikkat dağınıklığı odaklanamama gibi problemler ortaya çıkıyor.

bence bayağı bir zevkli bir durum özellikle kitap okurken, okuduğun şey daha bi anlam kazanıyor anlaşılır oluyor