Müzik türleri nasıl ayırt edilir?

Müzik türleri nasıl ayırt edilir?

1 Beğeni

müzik türleri ritimleri ve sözlerinden ayırt edilebilir

1 Beğeni

Kullanılan enstrüman, ritim ve sözlerinden ayırt edilebilir.

1 Beğeni

Mesela rock müzik.Elektrogitar ile distoction notaları çalınıyor hem hızlı hem de sert çalınıyor.
Ama blues yada caz müzik;Yine elektrogitar ama bu sefer yavaş tonda ve ara geçişler sadece kısa tutularak çok farklı bir müzik türü oluşturulmuş.Ayni ekipman kullanılsa bile ikisi de bambaşka müzik türleridir.

1 Beğeni

Müzik türleri yapısına göre ayrılır.Onu söyleyen sanatçıyada bağlıdır.Seri söylerse pop,yavaş söylerse slow ya da akustik olabilir.Genel olarak şarkının yapısına baktığımız zaman hareketli mi yavaş mı söyleniyor ona bakarız,sonra kim tarafından söylendiğine,yerli mi yabancı mı olmasına,hangi enstrumanlar kullanıldığına.Bu şekilde araştırırsak şarkıları belli bir gruba yerleştirebiliriz.

1 Beğeni

Müzik türleri

 • Klasik müzik,
 • Türk sanat müziği,
 • Arabeks müzik,
 • pop müzik,
 • Her biri ayrı müzik türüdür, ritimleri, hızlı veya yavaş çalış şekilleri, birbirlerinden farklıdırlar.

  1 Beğeni

  ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1600848889-458134-muzik-001.gif">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1600848889-458134-muzik-001.gif]

  Yani aslında bunu sayfalarca yazmak, her döneme, her önemli gelişmeye ve keşfe dokunmak gerekiyor.
  Söyleme tarzından kullanılan enstrümanakadar her ayrıntıyı anlatarak ancak açıklanabilir.
  Fakat özetinde özetinde bi açıklama ve formüle indirgeyecek olursak bu şu şekilde olurdu sanırım :slight_smile:
  Ugulanan Ritm + Kullanılan Enstrüman + Yapılan veya yapılamayan Vokal = Müzik Türünü oluşturmaktadır :slight_smile:

  Umarım yararlı olmuştur :slight_smile:
  ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1600849252-751892-metal-muzik-turu.gif">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1600849252-751892-metal-muzik-turu.gif]

  1 Beğeni

  Kullanılan enstrümanlardan, ritimden, söz var ise şarkıcının söyleyişinden ve şarkının sözlerinden ayırt edilebilir.

  1 Beğeni

  Kullanılan müzik aletlerinden ve özellikle ritimden ya da notalardan anlayabilirsiniz. Bazı müzikler yavaş ve yumuşaktır. Bazıları da sert ve hızlıdır.

  1 Beğeni

  Genellikle ritimleriyle ayırabiliyorum. Kimi müzik için çalan aletler ile anlıyor.

  1 Beğeni

  Bir çok müzik türü vardır. Bazı müzik türleri kendi içlerinde dallara ayrılır. Herhangi bir müziğin hangi türde olduğunu anlamak için ritim ve enstrümanlara bakabilirsiniz.

  1 Beğeni

  Bir çok müzik türü vardır. Bazı müzik türleri kendi içlerinde dallara ayrılır. Herhangi bir müziğin hangi türde olduğunu anlamak için ritim ve enstrümanlara bakabilirsiniz.

  1 Beğeni

  Müziğin tonu sana herşeyi anlatır. Harektli parçalar daha pop tarzıdır . Sakin parçalar daha klasik tarzdadır. Kural yoktur. Rap ile türküyü karıştıranlar da vardır.

  1 Beğeni

  herşey senin kulağın ile alakalı dinlediğin müzik sana o an hangi duyguları yansıtıyor ilk ona dikkat etmelisin sonrasında kullanılan müzik aletleri ile doğru cevaba ulaşırsın

  1 Beğeni

  ritime gore


  Müzik türlerini ayırt etmek için dinledigin müzigin temposuna bakacaksın. Mesela bir rap dinliyosan en iyi anlaman gereken özelligi sözlerindeki kafiyeler. mesela rack dinliyosan şarkıyı söyleyen kişinin uyumuna ve hareketlerine bakarak müzik türlerini ayırt edebilirsin.

  1 Beğeni

  Müzik, insanın ruhuna hitap eder. Bir müzik çaldığı zaman insan ruhuyla dinler müziği. Ve her tür farklı etkiler ruhu. Bu şekilde türlere ayrılabilir.

  1 Beğeni

  Ritimlerinden kelimelerinden

  1 Beğeni

  Hızlıysa rap, hızlının biraz altındaysa slow rap, onun da bir tık altındaysa pop, onun da bir tık altındaysa klasik müzik.

  1 Beğeni