Nakavt nedir ?

Hangi spor dalında nakavt uygulanır ?

nakavt ne demektir ?

Nakavt boks vb. spor dallarında uygulanır. Nakavt, yumrukla oynanan sporda, oyuncunun rakibine attığı yumrukla yere düşmesi ve hakemin ağır ağır ona kadar saymasına değin yerden kalkmayıp oyuna devam edemeyen oyuncunun yenilme durumuna denir.

Boks ve kickboksta olan bir durum. İki kişi karşılıklı dövüş yapar. Biri diğerinde darbe alıp yere düştüğü zaman 10 saniye içinde toparlanamaz ise nakavt olur.

Nakavt boks ve kickboks için kullanılan bir terim. Darbe alıp yere düşen kişi belli bir süre içinde kalkamazsa nakavt olur yani yenilir.

boks da mac bitmeden rakibin dövüşemeyecek duruma gelmesi sonucu maçın bitmesidir
Nakaut da puanlama yoktur

Boks, kickboks, karete, kung fu gibi bazı dövüş sanatların da rakibini sayıyla değilde yaptığı bir hareketle rakibini saf dışı bırakmaktır. Buna da nakavt deniliyor.

Nakavt bitti yikildi yenildi gibi seyler de kullanilir

Boks sporunda kullanilan bir kavramdir. Bir darbeyle yere düşen sporcunun, hakeni 10 akadar saymasina rağmen yerden kalkamayarak vyenik sayilmasir.

Nakavt boks maçlarında rakibinden gelen darbeyi alan sporcunun yere yığılması ile 10 a kadar sayılıp birdaha ayağa kalkamamasina nakavt denir .

Boks karşılaşmalarında bir boksörün diğer boksörü direk indirmesidir

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1601037915-707390-200.gif">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1601037915-707390-200.gif]

Boks sporuna ait bir terimdir.
A ve B adlı rakip karşılaşmasında, A adlı oyuncu B adlı oyuncuya atmış olduğu yumruk sonrası B adlı oyuncu hakemin saymış olduğu 10 saniye boyunca eğer ayağa kalkamazsa B adlı oyuncuyeniliri.
Bu sonuca da A sporcusu B sporcusunu nakavt etti denir.

universal hali: Kock out

universal hali: Kock out

Nakavt boksta uygulanır, bir sporcunun rakip spor oyuncuya vurduğu sert yumruk sonucunda sahsin yerden kalkamayacak durumda olmasi halinde hakem 10 dan geriye doğru saymaya baslar, bu sure içerisinde sporcu yerden kalkmazsa yere dusurten oyuncu maci nakavtla kazanmis olur.