Namazlarda kıraatin açık ve gizli okumanın hikmetleri nelerdir?

Namazlarda kıraatin açık ve gizli okumanın hikmetleri nelerdir? Kısaca açıklayınız.

Ne kadar da İslam’ın ilk tebliğ yıllarında gündüzleri müşriklerin tepkisi ve benzeri nedenler öne sürülse de ve bu yaygın fikir olsa da bu fikir yanlıştır. Nitekim Peygamber Efendimizin bu şekilde kıraatin açık veya gizli okumasında Medine döneminde de bir değişiklik yapmamış ve aynı şekilde okumuştur. Böyle bir nedene bağlamak yersiz bir düşüncedir. Mekke döneminde olup da Medine döneminde değiştirmez miydi? Ve kaç kişinin Kuran Kerim’den etkilenip -mesela Halifemiz Hz. Ömer ve bir çok kişi - sahabe olma mutluluğuna ve şerefine erişmiştir.

Gündüzleri Peygamber Efendimiz zamanında namazlar sessiz okunurdu Çünkü o zamanlar müşriklerin duyup engelleme lerinden çekinirdi akşamları ise kıraatler sesli olurdu.

İmamla kılınan namazlarda gündüz kıldırdığı namazları sessiz kıldırması ve gece kılınan namazlarıda sesli kıldırması vaciptir. Bir vacibin vasfını değiştirmek, sehiv secdesini gerektirir. İmamın aşikare okuması gereken ayetleri gizlice okuması veya gizlice okunacak ayetleri aşikare okuması gibi.

Namaz kiraatin açık gizli okuman hikmetleri ne kadar olursa olsun tebliğ yoluyla aktarmıştır.