Narsisizm ve Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsisizm Nedir ?

Narsisizm bir diğer deyişle özseverlik düşündüğünüz kendini sevme ve değer verme boyutundan çok daha öte bir durumdur. Narsisizm kişinin kendine, kendi benliğine, fiziğine, zihnine duyduğu hayranlık, hatta aşk olarak tanımlanabilir.

">

Narsisizm Kökeni Nedir ?

Kelime kökeni olarak narsisizm yunan mitolojisine dayanmaktadır. Güzelliği ile herkesi kendine aşık edip daha sonra da karşılıksız bırakan peri kızı Ekho, bir gün yakışıklı bir avcı olan Narkissos’u görür ve ona aşık olur. Her aşık olduğu kişiyi kendine aşık ettikten sonra yüzüstü bırakan peri kızı Ekho herkes gibi Narkissos’u da etkileyebileceğini sanar ama yanılır. Bu defa karşılıksız bırakılan peri kızının aşık olduğu değil de peri kızının ta kendisidir.
Peri kızı tuzağına düştüğü bu kara sevda karşısında günbegün eriyerek ölür. Vücudundan geriye kalan kemikleri kayalara dönüşürken, sesi ise ingilizcesi ‘echo’ olan yankılara dönüşür.

">

Bu durumun üzerine Olimpos dağında yaşayan tanrılar Narkissos’u cezalandırmak isterler. Her zamanki gibi normal bir günde su içmek için nehire eğilen Narkissos nehrin yansımasında kendini görür ve kendi güzelliği karşısında adeta hayran kalır. Gördüğü bu güzellik karşısında büyülenen ve bulunduğu yerden dahi kımıldayamayan Narkissos en sonunda kendini seyrederek tıpkı prenses gibi günden güne eriyerek ölür.

">

Narsist Nedir ? Narsist Kime Denir ?

Narsist, kendini hayranlık derecesinde seven, dünyada kendinden daha iyi olmayacağına inanan kişidir. Nasıl ki birine aşık olduğumuz zaman onun tüm kusurlarını görmezden geliyorsak, hatta aşktan gözümüz kör olduğu için görmüyorsak, o kişinin eşine dünyada bir daha asla rastlama şansımızın bulunmadığını düşünüyorsak, narsistler de bu aşırı ilgi ve sevgiyi kendilerinde buluyor. Daima kendilerini en güzel ve kusursuz olarak görüyorlar.
Psikiyatride bu duruma sahip olan kişilere narsist kişilik bozukluğu tanısı konmaktadır.

">

Narsist Kişilik Bozukluğu Neden Olur ?

Çok fazla ileriye gitmeye gerek yok, doğduğumuz ilk anda zaten geleceğimiz az çok bellidir. Bunu ise doğduğumuz aile belirler. Hayatta kaderimize etki eden en büyük şey ailemizdir. Narsist kişilik bozukluğuna neden olan durumların en temelinde yine ailemiz yatmaktadır.
Evet, üzülerek söylemeliyim ki Ayşe ninelerin torununa, Servet amcaların oğluna hava atmak isterken, böbürlenerek çocuğunun küçücük özelliğini bile Mars’a roket göndermeyi başarmış bilim adamını övme edasıyla öven anne babalar suçlu. Çocuk tam da o noktada narsist kişilik bozukluğuna sahip olmak için ilk adımını atarak yolculuğuna başlamış bulunuyor.
Narsist insanların daha da derinine indikçe orada kocaman bir değersizlik duygusu görürsünüz. İçlerindeki değersizlik duygusunu atmaya çabalarken de daima, bilinçsiz bir şekilde kendi değerlerini yüksetmeye çalışırlar. Bunu da tabi anne, babalarından öğrendikleri gibi kendilerini yere göğe sığdıramamakla yapmaya çalışırlar.

">

Narsist Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir ?

Çoğu narsist sinsidir ve hatta onu tanımanıza imkan bile olmayabilir. O yüzden bir insanın narsist olduğunu anlamak çok zordur. Bu yüzden size bol şans dilemekle birlikte narsist kişilik bozukluğunun belirtilerini şu şekilde sıralamak istiyorum :

 • Sürekli, hatta sizi bıktıracak derecede kendileri överler ve yüceltirler. Örnek verecek olursak : Bakkaldan ekmek alıp gelme olayını bile kendince başarı olarak görür ve sanki kendisi olmasa dünyada ekmek üretimi duracak gibi davranır.
 • Onların yaptığı her iş en iyisi, aldığı her kıyafet en güzeli, tanıştığı her insan onun hayranıdır. Herkes ona hayran ve aşıktır.
 • Kendi çıkarları için başkalarını kullanmaktan çekinmez ve bundan zerre rahatsızlık duymaz. Her şey kendinin gücüne güç, güzelliğine güzellik, mükemmelliğine mükemmel katmak içindir. Kendi için yaptığı her şey için her yol mubahtır
 • İnsanlarla asla empati kurmaz ve buna gerek de duymaz.
 • Daima başkalarının kendini ve o mükemmel başarılarını kıskandığını düşünür.
 • İçinde bitmek tükenmek bilmeyen başarı ve zafer isteği vardır. Bu hırs ile yaptığı her şeyi bir başarı olarak görür.
 • Elinden gelse kendine özel yol yaptırır çünkü o (kendince) çok önemli bir insan olduğu için kimse onunla aynı haklara sahip olamaz. Kendi en üstünden ve her zaman ayrıcalığı hak ettiğini düşünür.
 • Sürekli olarak birilerinin dikkatini çekmeye çabalar ve onlardan övgü ister.
 • ">

  Narsist Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıldır ?

  Narsist insanlar tedavi olmayı ve birinden yardım istemeyi eziklik olarak gördükleri için asla tedavi olmayı kabul etmezler. Hoş, narsist olduklarını da kabul etmezler, akıllarının ucundan dahi geçmez.
  Zor bir ihtimal olarak terapiye gittiklerinde de gitme sebepleri depresyon, aile içi anlaşmazlık vb. durumlar olur.
  Dinamik psikoterapi uygulanarak ise narsist kişilik bozukluğu tedavi edilebilir. Bir narsist içim tedaviye gitmek ve yardım istemek ne kadar zor ise, terapist için de narsist bir kişiyi tedavi etmek zordur.

  ">