Nasıl birikim yaparsınız

Öncelikle kendi çapımda kumbarada para biriktiriyorum yada siteden kazandığım parayı hesabımda biriktiriyorum.

Çoğunlukla bir kenara bırakırım ve sanki o para hiç yokmuş gibi davranırım.

Düzenli bir.gelirim varsa para elime geçer geçmez kenara atarım. Havadan bir para geldiyse ya bir kısmını harçlar ya da hepsini kenara atarım.

Parayı daha az harcamak için daha az parayla dışarı çıkarım ve bir şeyler alırken gerekli mi gereksiz mi sorusunu sorarım kendime böylece daha harcama yaparım.artta kalan parayı ise altına vs. yatırım yaparım

Birikim yapabilmek için elimize geçen paranın mutlaka en az % 10 (yüzde on)'luk kısmını derhal bankaya yatırmak gerekiyor. Ben elime geçen nakit paranın hemen % 10 (yüzde on)'luk kısmını derhal bankada hesapları bulunan çocuklarımın fon hesaplarına aktarmaktayım. Yine elime geçen paranın bir diğer % 10 (yüzde on)'luk kısmını da BİST yani Borsa İstanbul’dan Adese, Flap, Vangda ve İsfin hisse senetlerinden almaktayım.

Eve geldiğim zaman cebimde bulunan bütün bozuk paraları bir kavanozum var içerisine atarım yok gibi davranırım küçük birikim tekniğidir :slight_smile:

Gerekli yerlere harcayarak diğer geri kalan miktarı hesablarım. Dışarıda yemek ve çok fazla zaman geçirmem evde yaparım toplu ulaşımı kullanırım

Para biriktirmek mesele değilde paranın değerini nasıl koruyacaksın onu düşünmek lazım.Enflasyon olan bir ülkede yaşıyorsun.Geçen yıl 1 euro olan benzin,gofret,un,şeker diyeyim bu sene 1.5 euro oldu.Alternatif para piyasalarına girmelisin.Ya da ticaret yaparak döviz kasası oluşturman gerekli.Kumbaraya göre biraz karışık bir çözüm oldu ama hayatta aynı derecede karışık malesef.

Daha önce bozuk parlarla 1000 liraya kadar biriktirmiştim. Bi kere başlayınca devamı geliyor siz fark etmeden birikir.
Tabi bırazda tasarruflu olmak lazım, bazı şeylerde kısıtlama yapmazsak birikim yapmak biraz zor olur.
BAşladığınızda bu aslında bir alışkanlıkta olabiliyor, mesala bende alışkanlık oldu sürekli birktiyorum,