Nasıl kendimizle barışık bir insan oluruz?

Benliğimizi, vücudumuzu kabullenip nasıl kendimizi severiz?

Sadece kötü yanlarımızı görmek yerine iyi yanlarımızında farkına varmalıyız. Her konuda kendimizi suçlamamalıyız. Bu şekilde yavaş yavaş kendimizi sevme olayını gerçekleştirebiliriz. Bir uzmandan da yardım alabiliriz.

Eğer kilomuz varsa sporla bunu düzene sokabiliriz, eğer saçlarımızın rengini beğenmiyorsak boyatabiliriz, eğer dişlerimiz ayrıksa tel taktırabilirz. Fiziksel takıntılarımızın geçici olduğunu farketmeliyiz ilk önce. Aynalardan daha çok içimize bakmalıyız o zaman sevebiliriz kendimizi.

Eğer kilomuz varsa sporla bunu düzene sokabiliriz, eğer saçlarımızın rengini beğenmiyorsak boyatabiliriz, eğer dişlerimiz ayrıksa tel taktırabilirz. Fiziksel takıntılarımızın geçici olduğunu farketmeliyiz ilk önce. Aynalardan daha çok içimize bakmalıyız o zaman sevebiliriz kendimizi.

Kendimizi begenmedigimiz sürece barışık olamayız o yüzden kendimizde beğenmediğimiz huyları veya görünüşümüzü değiştirerek kendimizi istediğimiz gibi yapıp beğenebiliriz. Bu sayede kendimizle barışık bir insan olabiliriz.

Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek zorundayız kabul etmeyip kendimizi üzmenin hiçbir mantığı yok o yüzden kendimizi olduğumuz gibi kabul edip sevmek zorundayız.

İnsan önce kendini sevmeli saçınızı, kilonuzu bedeninizi sevin sizden başka bir tane daha yok. Hayata bu açıdan bakmanız sizi daha mutlu edecektir.

Kendimizi tanımaktan geçiyor bu durum. İçinde bulunduğumuz durum , ruhsal ve bedensel oluşumları sevmekten geçiyor.

İnsan kendisini iyisi ve kötüsüyle ,güzel yönüyle kötü yönüyle bağdaştıra bilirse o zaman kendisi ile barışık olabilir.


İnsan kendi karakteristik özelliklerini bilmeli, neyi bildiğini neyi bilmediğini iyice algılamalı, başkaları ile kendisini kıyaslamamalıdır.

İlk önce kendimizi olduğumuz gibi kabullenmek en baştadır kusur aramamamız lazım nasılsak öyle olduğumuzu kabul etmek gerekir kendimizi sevmeliyiz insanların görüşlerine göre hareket edilmemeli.

Yaptığımız doğru ve yanlışları kabullenerek ve kendimizi severek bu mümkün. Ancak tahammül sınırı aşıldıysa insan kendisine bile barışık olamayabilir.

Beni seven böyle sevsin der geçerim. Ama ben yine de kendimin daha iyi olması için bir şeyler yaparım, bakım olsun, spor olsun yaparım yani.

Kendimizi sevmemiz için özgüveniniz yüksek olması ve her durumda kendinizi beğenmeniz gerekir .

soyunup aynanın karşısına geç. tüm çıplaklığın, tüm kusurların gözünün önünde. o vücudunda ya bir parçan eksik olsaydı? nasıl olurdu? kusurlarını görmezden gelmeyip onları kabul etmen, kendini olduğun gibi kabul etmen lazım. onarılacak şeylerse de yan gelip yatmayacaksın. çok kilon varsa sağlıklı beslenme ve spor ikilisini yapacaksın. cildini mi beğenmiyorsun önce bir dermatoloğa gideceksin ve cilt bakımına özen göstereceksin. saçını mı beğenmiyorsun git kestir, boyat. bakımını yap. bunları dert etmek için hayat çok kısa ya