Ne verirsen elime, onu sürerim yüzüne atasözünün anlamı nedir?

Ne verirsen elime, onu sürerim yüzüne atasözünün anlamı nedir?

Ne Verirsen Elime, Onu Sürerim Yüzüne Atasözünün Anlamı

Hayatta insanın yapısı gereği birinden iyilik gördüğü zaman aynı şekilde bizde ona yada bir başkasına iyilik yaparız. Kişiye nasıl davranılırsa aynı davranışla karşılık veririz. Bir insana nasıl davranılması gerektiğini karşısındaki kişinin davranışları, hal ve hareketleri belirler. Kötülük yapanların iyilik ile karşılaşması beklenemez anlamında kullanılmaktadır.

Ne ekersen onu biçersin atasözü ile aslında çok benziyor anlamları. Karşı tarafa tutumun nasıl olursa onun da sana geri dönüşümü aynı olur.

Sen bana nasıl gelirsen bende sana öyle gelirim demektir. İyiye iyi, kötüye kötü. Nabza göre şerbet.

Herkes aslında verdiği ölçüde alır ne eksik ne fazla anlamına gelen bir atasözüdür.

Ne olursan ol yine gel sözünün aksine bana nasıl gelirsen sana öyle gelirim demeye getiriyor. Elime bal verirsen yüzüne bal sürerim. Elime pislik verirsen yüzüne pislik sürerim. Ne bekliyor isen benden, Onu gönder elime elinden. Bende süreyim yüzüne elim ilen.

Yani sen bana, ne verdin ki benden karşılığında, onu istiyorsun olarak kullanılan bir deyimdir. Para, borç istemek, gibi durumlar için kullanılır. bir arkadaşımız para istediğine, ne verdin ki elime, ne süreyim yüzüne, deyimini kullanırız. Yani ben senden, bu zamana kadar ne iyilik gördüm ki, sana iyilik yapayım anlamında kullanılır. Ben senin bir iyiliğini görmedim bende sana iyilik yapamam, anlamına gelir.