Neden basit meseleler büyük tartışmalara dönüşür?

Neden basit meseleler büyük tartışmalara dönüşür?

İnsanlardaki EGO duygusundan kaynaklanır. Haklı çıkma duygusu , karşıya kendi düşüncelerini empoze etme arzusu.

Basit konularda her insanın bir bilgisi vardır , doğru yada yanlış bilgi farketmeksizin herkes kendi bilgisini uygulamak ister . Bunun sebebi çoğu kez farklılık gösterebilir. Yetiştirilme tarzı , ego, kibir , çocukluk travmaları , toplumda küçük görülme …

İnsan konuşunca sadece basit sebepler değil diğer sebepler de ortaya çıkar büyük bir hale gelir.

Basit meseleleri kişiler çok takmış olabilir. Aslında basit olarak görsek de karşımızdaki insanlar için büyük meseleler olabilir.

Basit olarak gördüğümüz meseleleri bazı insanlar çok abartıp, işin içinden çıkılmaz bir hale sokuyorlar, bu gibi insanlara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Kişinin konuyu ne kadar ciddiye alıp almadığına bağlıdır. Bana göre basit olarak gelen bir konu başkası için çok önemli olup ciddi boyutlara taşınabilir. Çoğu zamanda önceden yaşanmış sorunlar çözülmediğinde birikiyor ve hırsını alamayıp küçük meseleler büyümeye başlayabiliyor.

Bunun tamamen sevgi ve değer vermekle ilgili olduğunu düşünüyorum. İnsan sevmediği kişinin her şeyini eleştirir, pireyi deve yapar, bakışından duruşuna yürüyüşünden oturuşuna varana kadar her şeye laf söyler. Olay, kavga çıkartmak için yer arar. Bunlar büyütülecek ya da o kişinin karakterinden kaynaklanan bir durum değildir aslında tamamen size karşı aldığı bir tavırdır. İnsan birini sevince ne küçük meseleleri gözü görüyor ne de ottan çöpten kavga çıkarıyor. Sizinle inatlaşmak, ego savaşı yapmak şöyle dursun uzlaşıp orta yolu bulmak için çaba sarf ediyor.

Aradaki iletişimsizlik ve daha önceden içe atılmış büyük sorunlar görmezden gelindiğinde en küçük bir olayda ortaya çıkar ve büyük bir tartışmaya dönüşür. Aslında en büyük sebebi budur.

Ortada basit bir sorun olunca herkes kendisi haklı çıkmak isteyecektir ve haklı çıkmak için bir sürü şey söyleyeceklerdir bu söylenen şeylerde yeni ve daha büyük tartışmalar doğuracaktır.

Basit meselelerin büyük tartışmalara dönüşmesinde insanların birbirlerine karşı tutumları ve konuşma şekilleri oldukça önemli bir sebeptir. Konu basit olsa bile saygı çercevesinde iletişim kurulmadığı sürece bir çözüm bulunamaz ve uzlaşım sağlanamaz. İletişimin seviyeli ilerlemesi ve kişilerin birbirlerine karşı haddini aşmaması büyük meselelerin doğmasını önleyecektir. Ancak biz insanlar çokta sabırlı varlıklar değiliz. Aceleci ve tahammülsüz bir yapıya sahibiz. Tabi ki bu herkes için gecerli değil. Geneli baz alarak düşündüğümüz de bu kanı pek de yanlış sayılmaz. Peki, neden böyleyiz. Neden pireyi deve yapmak için çaba sarf ederiz?. Aslında bu durumun sebebi her insan da farklılık göstermektedir. Kimimiz sinirli bir yapıya sahip olduğumuz için ufak bir tartışma da bile olayı uzatabiliriz. Bazen de o an ki psikolojimiz konuyu hiç olmadık noktlara götürebilir. Tartışılan mesele, tartıştığımız kişi ve zaman da konunun seyrini değiştiren en büyük etkenlerdendir.

Ortada sorun olduğu zaman bir taraf için önemli olmayabilir. Fakat diğer taraf için önemlidir. Herkes kendine göre kendini haklı çıkarmaya çalışır ve bu nedenle de en basit sorunlar bile tartışmaya yol açabilir. Kendi huzuru için ufak tefek sorunlar ortada olduğu zaman bir tarafın mutlaka Altan alması gerekir ve tartışmaya yol açmasına izin vermemek gerekiyor.

Karşındaki insanı ikna edemediğin için olsa gerek. Kısaca fikir çatışması.

Tartışan kişilerin anlaşmak yerine işi daha da hararetlendirmesi sebebi olabilir. İki tarafta geri adım atmazsa, egoluysa, haksızlıklarını kabul etmiyorsa, bağırmaya başlamışlarsa bu durum büyük tartışmalara dönüşebilir.

Bakış açısı yetiştirilme tarzı kendini nasıl yetiştirdiği nasıl bir toplumda yaşadığı hangi ülkede hangi yörede yaşadığı bile çok farkeder herkesin doğruları vardır kendince

Bence egodan kaynaklanır çünkü egolu insan sürekli kendisinin haklı çıkmasını ister bundan kaynaklı basit meseleler çok çok uzayabilir.

Herkse alakasız bir konuyu onun yüzüne vurur bir de egosunu tatmin etmek için meselelrr büyür

Basit meseleler de anlaşılmadığı için iki taraf da fevri kararlar verdiği için basit meseleler büyür.

O an konuşulup bir çözüm yolu bulunmadığı için sonradan büyük meselelere dönüşür.

çünkü basit meseleleri genelde içimizde tutarız ve bir süre sonra patlarız.