Neden birçok aile çocuğunu yetersiz görür?

Ailenin bizi her alanda yetersiz görüp hiç bir şeye izin vermemesi nedendir, bu durum aile hiç bir şeye izin vermiyorsa nasıl aşılır?

2 Beğeni

Aienin böyle yapması aslında çok yanlış çünkü çocuğuna güven vermesi gerekir. Her daim arkasında olmalı.

2 Beğeni

Aslında aileler çocuğu yetersiz görmüyor çevreyi yeterli görmüyor artık dünya çok kötü kimseye güven olmuyor.

3 Beğeni

aileledeki ebeveynler çocukları için daima en iyiyi düşündüklerinden, gurur duyma ihtiyacı hissettiklerinden böyle düşünürler.

2 Beğeni

Aileler hayatta yaşanan olaylardan dolayı çocuklarınında başına bir şey geleceğini düşünerek hareket ediyorlar.

2 Beğeni

Çünkü çocuklarını kıyaslıyorlar. Çocuklarının kendilerine ait yeteneklerini görüp keşfedemiyorlar. Illa diğer çocuklar gibi olsun istiyorlar. Toplumda kabul görmüş belli kurlar çerçevesinde çocuklarını değerlendirmeleri bu kıyaslamaya neden oluyor maalesef.

2 Beğeni

Bunun sebebi diğer çocukların iyi başlarını görüp kendi çocuklarını yetersiz sanar ve baskı yapmaya başlar.

2 Beğeni

Sizi başkaları ile kıyaslıyor ve her zaman en iyisinin kendi çocuğu olması beklentisine giriyor. Ancak kimse mükemmel değildir. Bu durum özgüven eksikliğine neden olabilir.

2 Beğeni

Kendi bireysel hırsları yüzünden. Her zaman bir alanda daha iyi çocuk olacaktır. Fakat ailelet hırsları yüzünden buna dayanamıyor.

2 Beğeni

Aileler çocuklarını asla yetersiz görmezler, bir şeyleri çocuklarımdan kısıtlayarak ve izin vermediği için çocuklar bizi yetersiz görüyor algısına düşüyorlar. Aslında aileler her zaman çocuklarına güvenir ve yeterli bulur. Sadece çevreye güvenmez ve bunun içinde birçok şeyi kısıtlar. Çünkü başlarına bir şey gelmesini istemezler. Her gün Haberlerde görüyoruz başıboş bırakılan çocukların sonu ya hastane olur, ya hapis olur ya da ölüm olur, aileler bunu göz önünde bulunarak çocuklarına sahip çıkmak için böyle davranmak zorunda kalıyorlar.

3 Beğeni

Bence bu durumun sebebi aşırı korumacı aile yapısıdır. Ailelerimiz bazen gereğinden fazla korumacı olabiliyor. Sen yapma ben yaparım, düşersin oraya çıkma, yemeğini ben yediririm gibi aslında koruma amaçlı olan tavırlar zamanla alışkanlık haline geliyor ve sonrasında da aileler artık çocuklarının yapabileceklerini bilmiyor ya da yapabileceğine inanmıyor ve ardından da alışkanlık haline geldiği gibi her şeyi aileler yapmaya neredeyse yetişkin olan çocuklarının yapabileceği her şeyi ailesi yapmaya devam eder. Bu döngü sonucunda da aileler çocuğunu yetersiz görür çünkü onların yapabilecekleri şeyleri görmemişlerdir. Buna ek olarak da kendine özgüvensiz çocuklar yetişmekte. Çocukluktan itibaren hazıra alıştırılmış çocuklar ailelerinin gözünde yetersiz, toplum gözünde de özgüvensiz olurlar.

3 Beğeni

Her ailede hemen hemen bu durum söz konusu olsa da aileler bilmeli ki çocuklarını onlar eğitiyor. Çocukları onlardan örnek alıyor. Çocuklarını yetersiz görmek yerine onlara şunu bunu yap demek yerine kendilerini geliştirmeliler.

2 Beğeni

Ben bu tür şeylerin genelde kendileri de öyle gördükleri için olduğunu düşünüyorum. Yani ailedeki anne ve baba, kendi ailesinden ne gördüyse ona göre davranıyor. Belliki öyle yetiştirilmiş. Bu durumu aşmak için bence bir uzmandan destek alınabilir. Yani psikolog olur psikiyatr olur gidip bulmak konuşmak iyi olur.

2 Beğeni

genellikle aileler oldukça korumacı davrandıklarından genellikle izin vermemeye çalışıyorlar bu yüzden böyle oluyor

2 Beğeni

Çünkü hep daha fazlasını daha iyisini istiyorlar. Biraz doyumsuzluk ve sürekli başarılı görme isteği çocuğu yıpratır üzüyor ama farkında olmuyorlar.

2 Beğeni

Dünya hırslarının fazlalığından. Madde dünyasındaki başarılara evlatlarının iç dünyalarından daha fazla önem vermelerinden dolayı sürekli daha iyilerle kıyaslayarak çocuklarını yetersiz görürler.

2 Beğeni

Çünkü nedense biz insanlar hiçbir zaman elimizdekiyle yetinmeyi bilmiyoruz.

2 Beğeni

Her aile kendi çocuğunu mükemmel ve kusursuz ister o yüzden çocuklarinin beklentilerini karsilamamasindan ötürü yetersiz gorebilir.

2 Beğeni

çünkü ‘ebeveynin’ yönetmeliklerine her seferinde uyacak bir robot değildir çocuk. kendi beyni ve kararları var. yanlış bir şey yapabilir, uyarıları dinlemeyebilir. olması gereken de aslında budur. çünkü o çocuk deneyimleyecek ki öğrenecek. ailenin isteklerini karşılamadığı ya da karşılayamadığı için de yetersiz olarak görülüyor çocuklar.

3 Beğeni

Hep daha iyisini isterler. Çocuklarının iyi olması onlar için önemli ne kadar iyi olurlarsa o kadar mutlu olurlar.

3 Beğeni