Neden Rusya Alaska'yı A.B.D'ye satmıştır?

Neden Rusya Alaska’yı Amerika Birleşik Devletleri’ne satmıştır? Ne zaman Rusya Alaska’yı Amerika Birleşik Devletleri’ne satmıştır? Rusya Alaska’yı Amerika Birleşik Devletleri’ne nasıl satmıştır? açıklayınız lütfen.

Alaska zamanında çok büyük bir ticaret merkeziydi. Çok büyük gelirler getirmekteydi. Rusya burdan çok büyük bir kazanç elde etmekteydi. Alaska da ki işletme Rus ve Amerikan sirketi olan Rac in elindeydi. Ruslarda bu şirkete ortakti. Buranın ilk kurucusu ölünce başa gelen kişiler yüksek maaşlar belirledi kendisine. Daha sonra işler iyice gitmeye başladı. Rus hükümeti destek çıktı bu şirkete. Daha sonra Kırım savaşı patlak verdi. İngiltere nin Alaskaya saldırırsa eğer koruma imkanı yoktu. O sıra en yakın müttefiki olan Amerika’ya satmak istedi. En azından bir miktar kar elde etmek istedi. Amerikanin da o zamanlar daha buzdolabı icat edilmediği için Alaskaya buz kütleleri yüzünden bir ilgisi vardı. Bunun yüzünden Rusya ABD yi Alaskaya satmıştır.

Çok gülünç bir rakama satılmıştı. Dönümü 2 Dolar gibi gülünç bir rakam diyor hatırlıyorum. O bölge biraz tenha şu sıralarda.

koruyamayacağını düşündüğü için trajikomik bir rakama amerikaya sattı ve şuan amerikanın önemli trustik bölgelerinden birisi

  • 19. asırda Alaska dünlanın ticaret merkezlerinden birisiydi ve Rusya’nın egemenliği altındaydı. Tabi bu dönemde İngiltere ile Rusya’nın arası açılmıştı ve İngiltere Alaska’daki yeraltı zenginliklerine göz dikmişti. Çok güçlü devletti. Rusya’da Amerika ile ilişkilerini sıkı tuttuyordu. Rusya bu toprakları 30 Mart 1867 tarihinde ABD’ye 7,2 milyon ABD Doları karşılığında sattılar.