Neden yerlere çöp atılıyor?

Ülkemizde yaşanan sorunlardan bir tanesi de çöp kutusu yerine yerlere çöp atmak. Yerler pet şişe, yiyecek ambalajı, sakız gibi çöplerle dolu. Neden her yerde çöp kutusu olmasına rağmen bunlar yerlere fırlatılıyor? Temizlik imandan gelir diyen bir millet neden çevreyi bu kadar kirletiyor?

Bu tamamen psikolojik sanırım ya. Dükkanda da yanımda çöp kutusu var, ben gidip kağıdı yuvarlanıp dışarı fırlatıyorum. Hastalık galiba. :frowning:

Halkımız çünkü bu konuda bilgisiz. Bir kutu kıla şişesinin 500 ü aşkın yılda zor olduğunu bilmiyor. Doğayı kirletiyor. Tarım alanları(sahaları) sırf bu yüzden doğa kirlendiği için az verim az hasat yaptırıyor hatta tarımı olanaksız hale getiriyor. Düşünün bir kola kutu kola şişesi atıyorsun evinizden 1 ekmek eksiliyor. Herkez böyle düşünse mahallemiz, ilimiz, ülkemiz, dünyamız daha olanaklı daha verimli bir yer olur

Cahillik mi desem, bilinçsizlik mi desem yoksa eğitimsizlik mi? Bunların yanına daha onlarca kelime ekleyebilirim…

Benim bir arkadaşım vardı ve yaşadığı yeri hiç sevmiyordu. Başka yerde yere sigara külünü bile atmayan adam yaşadığı yerde neredeyse evdeki çöpünü bile sokağa atacak duruma gelmişti. Bence yaşanan yeri sevip sevmemek de bunda bir etken.

Çok doğru bir konuya değinmişssiniz. Bence eğitimle alakalı çünkü çocuklara ailede eğitim verilmelidir. Kurallar öğretilmelidir. Anne baba çocuk karşısında bu değerleri kendisi yapıp çocuklarını da bu konuda eğitirse aslında böyle bir sorun kalmaz. Sanki yere çöp attığında ben her şeye karşı çıkarım kendi düzenimin patronuyum düşüncesinde olan kişiler var ama bunlar bence toplum değerlerini önemsemeyen kişilerdir.

insanlar ileride ki yaşanacak olan tehlikenin farkında değil bence dünyanın yok olmasına sebeb oluyorlar gerçi en başta umursamaz lık var

rahatımıza çok düşkün bir millet olduk kim şimdi çöp tenekesi bulup ta çöpünü atacak

Maalesef her insan islam dinine tam bağlılık ile yaşasa bunlar olmaz. Bizim milletimiz biraz rahatına düşkün olduğu için iki metre uzaktaki çok kutusuna çöpü atmak yerine yere atmayı tercih ediyor. Keşke böyle olmasa inşallah ileride düzelmesi dileğiyle.

İnsanlar çöpe atmak yerine yer atmayı daha çok tercih ediyorlar. Çünkü rahatına düşkün, vurdum duymaz, temizlesinler işine para alıyor diyen insanlar, çevreye zarar veren insanlar hep ortalığa çöp atar ve kirletir. İnsanları ne kadar çok bilinçlendirip, söylensede bir kulaktab girip, diğer kulaktan çıkıyor.

ben burda tek suç’un insanlarda olduğunu düşünmüyorum,belediyeler de çöp kovalarını arttırmalı bence.

Halkımız sorumluluklarını bazılarını yapar ama bazılarınıda yapmaz bunlardan biride yerlere çöp atmak gibi. Halkımızı biliçlendirirsek yavaş yavaş bu sorunu da çözeriz

Onlarca çöp konteynerleri varken insanlar neden yerlere çöplerini atarlar hiç anlamıyorum . Evlerinde de çöplerini yere mi atıyorlar .

genelde gorgusuz ve cahil insanlar atar bence hic hos degil

Bilinçli toplum doğruyu yanlışı ayırt edebilen toplumdur ve bilinçli aydın toplumlarda duyarlılık duygusu geliştiği için yerlere çöp atma yerlere tükürme…gibi durumlar söz konusu olmaz.

Görgüsüzlük,terbiye eğitiminin eksikliğinden.Maalesef ki böyle.Egitim yok ve şart yani.

Her şey eğitimden kaynaklanıyor ve herkes attiyor diye.

Çünkü hiçkimse elinde cöp kutusuna kadar çöp taşımak istemiyor

Aslında temizlik imandan gelir diyen bir geçmişe sahiptik.
-Ancak zamanla bizim hem medeniyetimizle hemde yavaş yavaş aile yapımızla oynayarak bizi bu hale getirdiler.
Neden yerlere çöp atıyoruz?
-insanlarımız her geçen gün herşeyin kolayına kaçmaya alıştı ve kendi sağlığımızı tehdit eder olduk.
Yani:
“İnsanlığın Sonu! İnsanlık Yüzünden Olacaktır.”
Atılan bir izmarit sakız yada çöplerdeki herhangi birşey zamanla mevsimsel olarak yağmurla yumuşayıp üzerindeki mikroplar buhar eşliğinde ciğerimize kadar ulaşır diye düşünüyorum.

çöplerimi yere atmam onları ayırır gerekli kutusuna bırakırım