Negatoskop nedir?

Sağlık terimlerinden birisi olan ‘’Negatoskop‘’ nedir?

5 Beğeni

Negatoskop çekilen röntgen filmlerini koymak için kullanılır. Genel olarak ışıklı olarak dizayn edilir. Negatoskoplar çekilen röntgen filimini daha rahat gözükmesini sağlar.

6 Beğeni

Negatoskop nedir

  • Negatoskop, radyoloji bölümünde kullanılan tıbbi bir cihazdır. Genellikle ne Negatoskop tıbbi aksesuarı olarak da bilinmektedir.

Negatoskop ne işe yarar?

  • Radyoloji bölümünde çekilen röntgen filmler Negatoskop cihazına bırakarak daha net bir görünüm, teşhis ve tanı için kullanılır.
    Negatoskop X ışınlarını sayesinde röntgen filmler rahatlıkla okunabilir.

dijital-negatoskop

7 Beğeni

Yuksek teknoloji ürünü bir ekipman zincirinin ürettiği tıbbi röntgen görüntülerini izlemek için kullanılan bir cihazdır. Kısaca röntgen filmlerinin görüntülenmesi de kullanılan bir cihazdır.

4 Beğeni

Negatoskop nedir?
Negatoskop, doktor,veteriner ve diş doktorlarının röntgenleri görüntülemek için koyduğu,beyaz ışık yayan ekrandır.Yaydığı beyaz ışık sayesinde filmdeki hasarlar daha net gözükür.Bu sayede hastaya teşhis koymak daha kolay olur.
Negatoskopta bulunması gereken özellikler neler?
1.Işık gücünün daha net ve kaliteli olması
2.Aydınlatılan yüzeyin homojenliğinin iyi olması
3.Tüplerin sıcaklığı ve renklerinin iyi olması.
Kaliteli bir negatoskop için bu özelliklerin olması şarttır…

2 Beğeni

resim
Negatoskop, genelllikle doktorların ve diş hekimlerinin kullandığı, üzerine röntgen filmleri koyularak, yaydığı beyaz ışık sayesinde,röntgen filmlerinin incelenmesini sağlayan ışıklı ekran.

Negatoskop , teknolojinin gelişmesi ve dijital sistemlerinin yaygınlaşması ile kullanımı azalan ve muhtemelen bir kaç yıl içinde hastanelerde hiç göremeyecek olduğumuz bir cihazdır. Negatoskop cihazının yerini, PACS ve DICOM sistemleri almıştır, ve hemen hemen her sağlık kuruluşunda kullanılmaktadır.

Negatoskop ne demek

Negatoskop isminin nereden geldiğine dair net bir bilgi bulunmamakla beraber, ‘‘nega’’ latince olumsuz ya da reddetmek anlamlarına gelirken, ‘‘skop’’ ise bakmak, anlamına gelir. Bununla birlikte ‘‘skop’’ eki Türkçeye görme, bakma aleti olarak girmiştir.Bu bakış açısıyla negatoskop kelime anlamı, olumsuza bakma aleti, olumsuz olanı görmek için kullanılan alet anlamlarını taşır.

1 Beğeni

Röntgen filmlerinin görüntülenmesinde kullanılan bir cihazdır. İki farklı modeli bulunmaktadır. Bunlar; Ledli negatoskop modeli ve Floresanlı negatoskop modelidir.

1 Beğeni

Bu konu 7 olan en fazla yanıt limitini aştığı için otomatik olarak kapatıldı.