Nene Hatun kimdir? Hayatı ve hikayesi nedir?

Nene Hatun kimdir? Hayatı ve hikayesi nedir?

Kısaca hayatından kesitler nelerdir?

Nene Hatun tarihimize iz bırakmış minnettar olduğumuz kadın kahramanlardan biridir . Erzuruma bağlı Çeperli köyünde doğmuştur .
93 Harbi sırasında Erzurumda Aziziye savunmasına katılmıştır . 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında beşikteki bebeğini bırakarak cepheye koşan kahraman Türk kadınıdır .

1857 yılında Erzurum’da dünyaya gelen kahraman kadındır. 93 harbiyede Aziziyeyi savunmaya katılmıştır.

93 harbinde Rus işgaline karşı Erzurum ilinde direnişin önemli şahsiyetlerindendir. Kendisine yılın anası ünvanı verilmiştir, ayrıca 3. Ordunun Nenesi olarak da anılmaktadır.

Nene hatun tatihteki kadın kahramanlarımızdandır Erzuruma bağlı Çeperli köyünde doğmuştur 93 harbinde cephede savunmuştur ve şu sözü ile tüyleri diken diken etmiştir “çocuğun anasız buyur ama vatansız büyümez” diyerek cepheye koşmuştur.

Erzurum’un kuzeydoğusundaki kent merkezine 25 kilometre uzağında yer alan Çeperli köyünde 1857 yılında doğan Kahraman Türk kadını Nene Hatun, Osmanlı tarihinin “93 Harbi” olarak adlandırılan en önemli savaşlarından 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında 22 yaşında genç bir kadın olmasına rağmen “Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar” diyerek bebeğini beşikte bırakıp Erzurum halkıyla cepheye koştu.

Genç yaşta gösterdiği büyük kahramanlıkla gönüllerde taht kuran, Türk kadınının kahramanlığının simgesi olan Nene Hatun’un bugün de dillerden düşmeyen bu cesareti nesilden nesle aktarılıyor.

İlk çocuğu Nazım’ı ve sonradan doğan iki oğlunu 1. Dünya Savaşı’nda şehit veren Nene Hatun, yakalandığı soğuk algınlığı ve zatürre nedeniyle kaldırıldığı Numune Hastanesinde 22 Mayıs 1955’te vefat etti. Ayrıca ömrünün son yıllarında kahraman anne ünvanına sahip oldu.

Türk kahramanı bir kadındır. Erzurum’lu olan Nene Hatun 93 harbine de katılmıştır.

1857 yılında Erzurumda doğmuştur 93 Harbinde kundakta ki bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan binlerce gönüllü kadınımızdan birisidir. Hâtta şöylede bir şey biliniyor kurşunlar donmasın diye bebeğinin kıyafetleri ile kurşunların sıcak kalmasını sağlamasıyla bilinir 1955 tarihinde de vefat etmiştir.