Nevşehir'de bulunan Yeraltı Şehri nasıl keşfedilmiştir?

Nevşehir’de bulunan Yeraltı Şehri ne zaman ve nasıl keşfedilmiştir?
image">image

Nevşehir’de Acıgöl ilçesine Bahri Orhan bir çiftçi tarafından tarlada çalişarken bulundu ,Osmanlı döneminde de bu alanın oldukça önemli bir yerleşimdir ,dünyanın en büyük yer altı , 396 bin metrekarelik alanı kaplayan bir yer ,1400 yıl öncesine tarihlendirilen yer çok sayıda tarih eser bulundu

Bir çiftçi tarlada çalışırken bu yeraltı şehrini bulmuştur. Nevşehir Acıgöl ilçesinde bulunmuştur. .

Temizlik sırasında bir vatandaş tarafından bulunmuştur. tarla ekim dikim faliyetleri sırasında olan olay gün yüzüne çıkarılmıştır.

Nevşehir’in Acıgöl ilçesinde Bahri adlı bir kişi traktörü ile çalışırken dar ve geniş tahmin edilen yeraltına ait olunduğu tahmin edilen dehlizler bulmuştur.

Bu yeraltı şehrini temizlik işinde çalışan biri tarafından bulunmuştur.

Öncelikle Nevşehir'de bir sürü yeraltı şehri bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin olduğu belirtilmediği için çok farklı bilgiler gelecektir. Ben de bunlardan en önemlisinden bahsedeyim.

">

Nevşehir merkezinde bulunan ve dünyanın en büyük yeraltı şehri olma özelliğine sahip bu yer altı şehri yaklaşık 2014 yılında başlanan bir çalışma esnasında bulundu. Nevşehir Kalesi'nin çevresinde olan yerleşmelerde kentsel dönüşüm projesi başlatıldı ve bu bölge tamamen boşaltılarak yıkıldı. Sonrasında temizleme esnasında 396 bin metrekarelik bir büyüklüğe sahip yeraltı şehri bulundu. 50.000 kişilik kapasiteye ve içinde ahırlara kadar her türlü ihtiyaca sahip yapıyı bulunduruyor. Hatta içinde 1400 yıllık bir kilise dahi ortaya çıktı.

Nevşehir Acıgölde bulunmuştur ve dünyanın en büyük yer altı şehri olma özelliğine sahiptir. Bir çiftçi tarafından bulunmuştur.

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlın tatlarin beldesinde tesadüfen ordan geçen tarlasında çalışan Bahri Orhan tesadüfen Kaya oyma girişlerine rastladı ve jandarmaya haber verdi yapılan incemelerde bir yeraltın şehri olduğu ortaya çıktı.