Nişanda takılan takılar kimindir?

Nişanın bozulması halinde nişanda takılan takılar kimde kalmalıdır?

Ben de yeni evliyim. O takı işi yöreden yöreye farklılık gösterebilir. Bizim bildigimiz ve ailemizce alınan kararlarda nişanda kız tarafına takılan takılar kız tarafında, erkek tarafına takılan takılarda erkek tarafında kalır. Zaten böyle olması daha uygun bir durum çünkü her aile maddi manevi emek sarf ediyor. En güzeli kime ne takılırsa ona ait olması en güzel durum.

Kız tarafınındır. Nişanı kız tarafı yapmakta sonuçta.

Nişanda, kınada ve düğünde fark etmez takılan bütün takılar evlenen çiftindir. Başka kimseye o takılar hakkında yorum yapma tasarrufu düşmez. Eşler diledikleri gibi kullanırlar.

Bence geline takılan takılar kız tarafından erkeğe takılan takılar erkek tarafında kalması uygundur.

Nişanda takılan takılar kadına ait sayılır.Eğer boşandıysanız o takıları erkeğin alması çok zordur.

En adil olanı kim ne taktıysa onda kalmasıdır. Aile arasında yapılan bir törende bu ayrımı yapmak kolayken büyük bir törende nasıl bir paylaşım yapılır bilemedim açıkcası. Bu takılar çifte destek olmak içindir. Ailelerin de ödünç mantığı vardır. Zamanında aile büyükleri takı takanlara o değerde birşeyler takmıştır ki onlar da öyle dönüş yapmıştır. Bunu düşünerek kız tarafından gelenler kız tarafında erkek tarafından gelenler erkek tarafında kalmalıdır. Tabi en doğrusunu aile büyükleri bilir. Onlar daha tecrübeli olduklarından onların oturup karar vermesi çok daha doğrudur.

Takılar yeni evlenen çiftlerindir.Kimse alma hakkına sahip değildir.

Nişanda genelde kime ne takılırsa o kişide kalır ama bazı yörelerde hepsi kız tarafına verilir. Bu durum iki ailenin anlaşmasına göre değişebiliyor.

Nişanda takılan takıları erkek tarafına ne takıldıysa erkek tarafınındır. Kız tarafına takılan takıların hepsi de kız tarafınındır. Ama en güzeli takılan bütün takıların gelin ve damat da kalması en güzelidir.

Nisan’da takılan takılar bizde kıza verilir ama ayrılık halinde her iki tarafında neyi varsa kendine alır kimsenin hakkı kimsede kalmaz

Erkek tarafı takanlar erkeğin kız tarafı takanlar kızın olur

Nişan da takılan takılar kız evinindir çünkü nişanı kız evi yapar bozulursa yine kız evine aittir takılar

Nişanı kız evi yapıyor onun için kizindir… ama düğünde takılanlar ortaklaşa olması lazım.

Kİz tarafa kalir takililar

Gelenek görenek değil de ortak olması bana göre doğru olandır.

Nişanda takılan takılar kız tarafınındır diye düşünüyorum. Kız tarafına verilir ki çeyiz alsın diye. Bı bütün yerde aynıdır diye düşünüyorum.

Gelini tarafına aittir tabikide damat tarafı yapmıyor nişanı ücretler kız tarafına ait.

Iki mutlu olan insanların arasındaki bir paylaşımdır genelde gelin tarafına veriliyor

Nişanda takılan takılar. Gelin tarafı ve damat tarafı, kimler taktıysa onlara geri iade etmek lazım.