Noel Baba ilk çıktığında hangi renkteydi?

Bize Avrupa kültüründen geçmiş olan asıl adı İngilizce de “Santa” olarak bilinen Noel Baba ilk çıktığında hangi renkteydi?

Noel babanın aslında aslın rengi yeşildir. Coco Cola firması zamanında Noel babayı kullandığında kırmızı renkte kıyafetler ile reklamında kullandı. O reklamla birlikte Noel baba kıyafetleri kırmızı kaldı.

Noel Baba ilk çıktığı zaman siyah beyaz olarak çizilmişti. Fakat yıllar içinde Coca Cola reklamlarından esinlenerek kırmızı olarak betimlendi.

Siyah beyazdı coco cola reklamları sonrası kırmızının yakıştığını farkettiler ve kırmızı olmasini kabul ettiler

Noel baba ilk ortaya çıktığında siyah beyazdı.Fakat Coca Cola reklamlarında kırmızı kullanıldığı için rengi kırmızı halinde kalmıştır.

Noel Baba ilk çıktığında yeşil renkli elbisesi vardı . Fakat coca cola Noel babayı kırmızı renk ile kullandığı için biz kırmızı diye biliyoruz.

Noel baba yeşil rekmi neydi sonra siyah beyaz olmuş, en son coco cola renginden esinlenmiş galiba kırmızı rengin telif hakkını satın almış :slight_smile:

İlk olarak yeşil renkti diye biliyorum. Daha sonra siyah-beyaz olmuştur. Sonrasında da cocacola reklamında kırmızı kuşanıldığı için öyle olmuştur.

Noel Baba Hristiyanlıpın ilk dönemlerinde yaşamış bir azizdir. Yeşil renkli iken 20. Yüzyıl başlarında kırmızı renkle özdeşleşmiştir.

Noel baba dediğimiz olay yılbaşı günlerinde evlere bacadan girdiği ve çocuklara hediye dağıtıldığına inanılan kişilere denir. Çok eski zamanlarda bunlar yeşil renkli idi. Ama Coca Colanın türkiyede reklam aracılığı ile tanıtmaya çalışırken kırmızı renk kullanılması kafalarda bir imaj yarattı.

Noel baba aslında siyah ve beyaz bir renkte ortaya çıkmıştır. Ancak dünyaca ünlü içecek firması coco cola reklam filminde oynamasında ve burada kırmızı elbise giymesinden dolayı noel baba kırmızı renkte olarak günümüze kadar gelmiştir.