"Nutuk" ne tür bir kitaptır? İçeriği hangi tarihleri kapsar?

image">image

Nutuk resmen bir hazinedir size öyle söyleyeyim. Nutuk kitabında çok değerli sözcükler , çok değerli cümleler mevcuttur. Aslında nutuk gerçekten İstiklalimizin , bağımsızlığımızın 1. Elden bir kaynağıdır desek yalan olmaz sanırım. Nutuk bizzat Atatürk’ün kendi elinden yazdığı bir kitaptır. Bu kitapta kurtuluş yıllarımızda bağımsızlığımızı sağladığımız yıllarda neler yaşadıysak bir bir yazılmaktadır.

nutuk temelde bir anı kitabıdır ve aynı zamanda geleceğe bir mektuptur ama bu iki türle sınırlamadan tarih ve siyaset türlerini de içine katmak lazım içeriği atatürk’ün kurtuluş savaşı mücadelesi ve o dönemi anlattığı için yakın tarih aynı zamanda geleceğe mektup yazdığı için gelecek zaman gelecek tarihi de kapsar denilebilir.

Nutuk, Atatürk’ün yazdığı bir anı kitabıdır ve nutuk kitabının ilk cümlesi, “19 mayıs 1919’da Samsun’a çıktım” cümlesidir. Atatürk bu eserinde, kurtuluş savaşı yıllarında neler yaşandığını, ülkenin işgal altındayken hangi durumlarda olduğunu ve halkın, devletin beraber bir şekilde neler yaptığını anlatmıştır. Nutuk, 1919’dan başlayarak 1927’ye kadar olan tarih dilimini incelemektedir. Bu dönem üç bölümde ele alınmıştır:

  1. Kuva-yı Milliye Dönemi (1919-1920)
  2. TBMM Dönemi (1920-1923)
  3. Cumhuriyet Dönemi (1923-1927)

Nutuk ani ve soylev turunde bir kitaptir.Atatürk un dusunceleri ,yaptigi savaslari ,antlasmalari kendi anlatmistir. Ayni zamanda gelecekteki genclikten isteklerini belirtmistir.

Bir konuşma terapisti, farklı konuşma güçlüğü çeken çocuklara ve disleksi gibi dil sorunlarına yardımcı olabilir … Terapist resimler ve kitaplar ya da oyun tabanlı terapi kullanabilir. … sağlık ve zindelik içeriği konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi yazar ve editördür. … Dil bozukluğu terimi aynı zamanda bu semptomları da kapsar.