Öğrenme sürecinde motivasyonu düşüren faktörler nelerdir?

Öğrenme sürecinde motivasyonu düşüren faktörler nelerdir?

Olumsuz görüş belirten çevre çevredeki insanlar , yapamama korkusu , dışarıdaki sesler.

Sınavdan Geçememek Anlamama Sıkıcı Konular bunlar motivasyonu öldürür

yapamama korkusu özgüven eksikliği dikkat eksikliği güç kabiliyet eksikliği

Öğrenme sürecinde motivasyonunu düşüren durumlar, aile baskısı, başaramamak korkusu, çevreden gelen söylentiler, kendine güvensizlik gibi birçok durum motivasyonu düşürür.

Yapılamayan testler gözümüzde büyür ve hiç başlamayız. Kaçırdığımız veya anlamadığımız konuların sorularını çözememek motivasyonu düşürür . Sınavlardan alınan düşük notların da etkisi büyüktür.

örneğin matematik veya fizik dersi bu dersleri yapamadığınızda eğitim sürecinde motivasyonu düşürür. başarısız hissedersiniz ve ders çalışmak bile istemezsiniz

Dersin zor olması ve hocanın anlaşılır anlatmaması en büyük faktörler bence.

Yapamazsın diyen insanlardan uzak durmak, özel hayatınla ilgili olaylardan kendini ders çalışırken uzaklaştırmak

öğrenme süresinde motivasyonu düşüren şeyler başkaları tarafından eleştirmek çok kötü etkiler

Özellikle aile ve arkadaş çevresi etkilemektedir, ailesi ile ara kötü ise odaklanamaz insan derslerine ve okula.

Dersin anlatım tarzı ,öğrencilerin anlatılan konuları anlamaması ve sınav stresi etkilemektedir.

Bir arkadaş belirtmiş bence de en büyük etken yapamama korkusu, sonuç olumsuz olursa etraftakiler ne der psikolojisi. Anlık olarak da etraftaki ses şamata olabilir. Sessiz bir ortamda öğrenmenin daha kolay olacağını düşünüyorum.

Aile bu konuda çok etkilidir.Eğer aile sürekli başkalarıyla kıyaslama durumu yapıyorsa çocuk için aşırı moral bozukluğu yaratır.

Kısaca öğrenilmiş çaresizlik…

Yapamazsın, başaramazsın gibi olumsuz tabirler insanın motivasyonunu yerle bir ediyor.

Olumsuz düşünceler negatif insanlar aile baskısı ve daha bir çok etken sayıla bilir.

Öğrenciye baskı uygulayarak eğitim gerçekleşmez , ya da öğrenciye anlamıyormuş muamelesi yaparak birşey öğretemezsiniz .

Sınavlardan kötü almak aile baskısı kıyaslamak o senden iyi aldı o senden kötü aldı komşunun çocuğu senden yüksek almış sen gerizekalımısın diye psikolojik olarak baskı yapılıyor sınavlar olmasa bence okul güzel Bi hale getirilir

Diğer insanların skor takibini yapmak motivasyon kaybına neden olan en büyük faktörlerden biridir.