Öğretmenler çalışkan öğrencileri ayrı mı tutar?

Öğretmenler neden ayrımcılık yapar ? Çalışkan çocukları sınıftaki diğer öğrencilerden ayırmak doğru bir şey mi?

Hiç doğru bir şey değil. Öğretmenler ailelerin dışında çok etkilidir çocuğun gelişimi açısından. Her öğrenciye aynı şekilde davranılması gerekir. Herkese söz hakkı verilmesi, tahtaya kaldırılması gibi. Ancak ayrım yapıldığında yani belli grup öğrencileri sürekli tahtaya kaldırırsa onlar daha özgüvenli, kendilerini ifade edebilen kişiler olurken, diğerleri daha pasif ve çekingen olabilmektedir. Böyle yapan öğretmenleri kınıyorum.

Çocuklar üzerinde psikolojik olarak olumsuz etkilere yol açar. Ayrımcılığa uğradığını hisseden öğrenci okuldan ve eğitimden soğur.

Ayrım değilde çalışkan öğrencilerin öğrenmeye daha meraklı ve istekli oldukları için öğretmenlerin çaba ve gayretleri biraz daha fazla onlara kayıyor.

Sınıfta çalışkan öğrenci veya öğrencilerin olması öğretmenin dolaylı yıldan ve doğrudan başarısıdır. Öğretmen bundan nemalanabilir . Ancak bu doğru değildir eğitimcinin objektif olmasını engeller.

Tabiki de ayrı tutmaz ama sonuçta herkez verdiğinin karşılığını almak ister verilen bilginin geri dönüşü öğretmeni derse daha çok teşvik eder .

Çalışkan öğrenciler genelde ayrı tutulmalıdır çünkü herkes seviyesince eğitimi alabiliyor. Hayliyle öğretmen diğer çocukların seviyesine göre giderse çalışkan öğrenci ile ilgilenmemiş onun seviyesini arttıramamış olur. Bundandır ki genelde böyle çalışkan yetenekli öğrenciler zamanla körelir.

Bazıları böyle şeyler yapabilir. Normalde ise öyle bir sorun yok. Sadece başarılı öğrenciler çok dikkat çektiği için öyle gözükebilir.

Şimdi bütün öğretmenleri bir tutsak olmaz ama öğretmenlerin çoğu çalışkan öğrencileri ayrı tutar, çünkü dersleri kaynatmaz, tam tersine derslere katılır, öğretmene saygısızlık yapmaz. Öğretmenin sınavdan yüksek not alarak veya soruları cevaplayarak gözüne girer.

Evet öğretmenler bazen ayrımcılık yapıyor. Bence tembel, yaramaz öğrencilere daha çok özen gösterse onu kazanabilir. Çalışkanlar zaten güzel doğrultuda ayrımcılığa ihtiyaçları yok.

Anne bile evladını ayırırken elin öğretmeni mi kayırmayacak. Benim sınıfımda da aynısı olurdu. O yüzden çocukluğumu mahveden en önemli şeylerden biri de buydu.

Bence kişinin kendisiyle ilgili bir durum. Kimi öğretmenler var çalışkan olmayan çocuklarla da çok iyi geçiniyorlar onlar için de çalışkanlar için de emek sarf ediyorlar. Böyle bir ayrımcılık yapmak çok yanlış ve gerçekten üzücü bir durum. Öğretmenler herkese eşit davranmazsa çocuklarda öz güven eksikliği oluşuyor ve derse okula karşı hep içe dönük oluyorlar

maalesef Türkiye gibi bir yerde ayrımcılık vardır gelişmiş ülkelere baktığımızda eğitim sisteminde ayrımcılık yoktur bütün öğrenciler tembel veya çalışkan olsun aynı kesededir ve bu da öğrencilerin başarısını arttırıyor.

Aslında öğretmenler ayırmaz ögrencilerı öğrenciler kendi kendilerini ayırır derse katılımı cok olan kişinin adı akılda daha çabuk kalır hiç katılmayan biri ise daha zor akılda kalır

evet kesinlikle çalışkan öğrencinin kendini yormayacağını düsünerek ister istemez oysaki tembek öğrenciye cok daha fazla emek ve sabır gerekir

Ayırmak değil de o tarz öğrenciler daha çok öğretiminin peşinde koşar.

Hiç bir öğretmen çalışkan öğrenciyi ayrı tutmaz ve tutmamalı bu yanlıştır diğer öğrencilerine haksızlık olur bu davranış

Yapılmaması gereken bir durumken maalesef çoğu öğretmen yapıyor bu durumu ve bu yüzden çoğu kişi o öğretmenin dersinden daha çok soğuyor.

Eğer böyle bir şey varsa bu yanlıştır. Bilinçli bir öğretmen zaten böyle bir ayrım yapmaz tam tersi çalışmayan öğrencilerinin üzerine daha fazla düşerler.


Kesinlikle yapıyorlar tembeli arkaya çalışkanları öne koyuyorlar hiç doğru bir şey değil.