Okula yeni başlayan öğrencinin okula uyumunu kolaylaştıracak yöntemler nelerdir?

Okula yeni başlayan öğrencinin okula uyumunu kolaylaştıracak yöntemler nelerdir?

Okula başlayan çocuklarda endişe ve korku varsa anne veya baba ilk haftalarda beraber gidip gelmelidir. Eğer gene sorun devam ederse küçük teşvik edici ödüller verilmelidir.

Okula yeni başlayan çocuklar aslında arkadaşlarınında aynı durumda olduğu anlatılmalı ve çocuğa arkadaş yapılmalıdır.Çocuk arkadaş kazandığı zaman zaten okula kendi isteği ile gidip gelmeye başlayacaktır.

Her öğrencinin okula alışma süresi farklıdır.Bunun için zaman gereklidir.Kişiye ve karaktere göre bu farklılık göstermektedir.Bu yüzden tam bir şey söylemek bence doğru değildir.

İlk testin nasıl olacağını anlamak için birkaç hafta beklemesi gereken bir öğrenci … Büyük ölçüde adapte olmuş olan ikinci dönem birinci sınıf öğrencileri, daha fazla odaklanabiliyorlar … Vanderbilt’in daha yaşlı öğrenciler tarafından kolaylaştırılan ilk yıllara yönelik genişletilmiş oryantasyonu.

Okula daha hızlı alışmak için arkadaşlar ve hocalar ile aramızı iyi tutarak geçinebiliriz.

okula yeni başlayan çocuğa okulun onun için bir ev olduğu onun için bir öğretici yer olduğunu göstermeli ve ona yardımcı olmalıdır aksi takdirde çocuk okula karşı gelir ve okula gitmek istemez çocuklarımıza ilgi gösterelim

Siz ona okulu iyi tanıtacaksınız gerisi ona kalmış bence zaten okulda hocaları yardım ediyorlar uyum sağlamaları için zamanla alışacaktır bana kalırsa zaman meselesi bu

okula yeni başlayan çocuklara öncelikle güler yüzlü olmaktır. Onları zorlayacak şeylerden kaçmaktır veya onu eğlenceli hale getirmektir.öğretmenle aile arasında sıkça çocuğun geleceği ve onun derslerde daha iyi olması için görüşmeler saglamaktır.zor olan dersleri onların anlaması için dinlerken sıkılmamaları için o dersi bir oyun haline getirmektir.

öncellikle öğrenci değilde o okuldaki öğrencilerin okula başlayan öğrenciye iyi davranması okula uyumunuda kolaylaştırır

kesinlikle anne baba okula gittiğinde çocukla beraber o sıraya oturup beklememelidir. İlkokul, ondan 20 yıl sonrasında bile güçlü adımları kendine güvenerek atıp atmama konusunda belirleyici olacaktır. Bu yüzden çocuğunuza onun artık okula gittiğinin ve o okulun ona ait olduğunun bilincini kazandırmalı, onun kendi arkadaş çevresini edinmesine izin vermelisiniz.

Ailenin okulu sevdirmesi alıştırması lazım, ondan sonra ordaki çocukları görünce zaten okula gider.

Okula ilk kez gidecek bir çocuk için genelde çocuklar için korkutucu olur oraya ısınması biraz zaman alabilir.
Çocuğun okula ısınması için önceklikli olarak oyun oynamaktır arkadaşlarıyla öğretmeniyle okul içersinde sınıfta ortamda oyun sağlamadır ki çocuk okula hem çabuk ısınsın hemde orda daha çok oynayabileceği ortamı olduğu için daha çok sevsin. Çocuklar oyun oynaraka daha hızlı öğrenip odaklanırlar. Okula alışması bu sayede çok kısa sürer.

Diğer çocukların ondan bir farkı olmadığını,onlarla rahatça arkadaş olabileceğini,okulun onun için faydalı olduğunu anlatmalıyız.

Okulda ki verilen ev ödevlerini yapması için ödülendirilen çocuk iyi bir şey yaptığını anlayıp ev ödevlerine kendini daha çok vericektir. Zaten kendini ev ödevlerine veren çocukta daha başarılı olur.