Okulda çocuğun ruh sağlığını etkileyen etmenler nelerdir?

Okulda çocuğun ruh sağlığını etkileyen etmenler nelerdir, okuldaki ne gibi etmenler çocuk ruh sağlığını etkiler?

Olumlu ve olumsuz olarak en büyük etken öğretmenin öğrenciye yaklaşım şekli ve tavırlarıdır. Daha sonra sınıf arkadaşları gelir.

Ilk olarak çocuk için “öğretmen” çok önemli bir etkendir çünkü öğretmenin çocuğa karşı davranış şekli çok önemli, çocuk ilk olarak sınıfta öğretmeni örnek alır, sınıftaki arkadaşları ve özellikle yakınındaki arkadaşları çok önemlidir.

İlk etmen öğretmenler ve yöneticiler. Sonrasında okuldaki arkadaşları gelir. Yaşanılan arkadaşlar arasında olumsuzluklar ve en önemlisi bir öğretmenin ona göre önemsiz olan şey çocukta derin yaralar açabilir.

Yaşadığı problemler, arkadaş sorunları gibi durumlar etkiler ve kötü olur genelde

Öğretmen ve arkadaşların tavrı çok önemlidir bu konuda

Öğretmen ve arkadaşlarınından gördüğü her türlü tavır, davranış ve konuşmalar çocuğun ruhsal durumunda oldukça etkilidir.

Öğretmenin çocuğa karşı olumlu olumsuz tüm davranışlar onun ruh sağlığını etkiler. Aynı zamanda başarısızlık ve arkadaşlarının alaycı tavırlarıda çocuğun ruh sağlığını olumsuz etkiler.

Okulda çocuğun ruh sağlığını etkileyen etmenler nelerdir?
">

 • 1. Okulda çocukların ruh sağlığını en çok etkileyen ilk başta öğretmenidir. Öğretmenin yaklaşımı, davranışı, adaleti davranması, yetiştirmesi, öğrenciler arasında seçim yapması veya yapmaması gibi birçok faktörler çocukların ruh sağlığını hem olumlu hem de olumsuz etkiler. Öğretmenini seven çocuklar okula istekle gider en çok sevdiği öğretmenin dersinde başarılı olur. Anne ve babadan sonra çocuklar okula başladığında 3. modeli öğretmenidir.
 • 2. Aile bireyleri anne-baba abla veya abi bunların yaklaşımı da davranışlarda da hem olumlu hem de olumsuz çocukları çok etkiler. olumlu davranan aileler çocukları daha çok başarılı olur, olumsuz yönde davranan ailelerin çocukları hem İçine kapanık ya da saldırgan olurlar.
 • 3. okul arkadaşları sınıf arkadaşları Bunlar da oldukça çocukların ruh sağlığını hem olumlu hem de olumsuz bir şekilde etkiler.
 • Okulda çocuğun ruh sağlığını etkileyen bir çok etken olabilir . Bunların başında öğretmenlerin ve müdürlerin öğrencilere karşı tavrı gelir .Sınıf arkadaşlarının normal olmayan tavrı da çocuğu olumsuz etkiler .

  Okul bireyin gelişimi açısından önemli konulardan birtanesi. Bu yüzden arkadaş ortamı, hocaların öğrencilerle olan ilişkisi hem gelecekteki hayatlarında hem de karakterinde büyük etkisi var.

  Okul, çocuğun ikinci ailesidir. Çocuğun gelişiminde büyük rol oynayan bu kuruluşta görev alan eğitmenler, çocuğun ruh sağlığındaki en büyük etmendir. Daha sonra okuldaki arkadaş ortamı diyebiliriz. Çocuklar birbirlerinden çok etkilenir ve o yaşlardaki çocuklar acımasız olabilir. Bunu kontrol atlına alacak kişi gözlemleyebildiği kadar öğretmendir. Öğretmenin fark edemediği durumlarda çocuk muhakkak evde sorun olduğunu yansıtacaktır. Bunun üzerine sorumlu ebeveynler gerekli desteği sağlamak için her zaman çocuklarının yanında olmalı önce sınıf öğretmeni ile daha sonra profesyonel destek için bir pedagogla görüşmelidir.

  Sınıf arkadaşları ve öğretmenleri çocuğun ruh sağlığıni etkiler öğretmenin ve arkadaşlarının yaklaşımı etkiler çocukla ilgilenip sorular sormak iletişim kurmak herzman önemlidir.

  Öğretmeninin çocuğa karşı davranışları, sınıf arkadaşlarının çocuğa sataşması gibi durumlar.

  Okulda çocuğunuzun ruh halini bir çok şey etki edebilir. Örneğin bir öğretmenin agresif tavır tutumu, bir arkadaşının ona kızması, yaklaşımları. Dediğim gibi bir çok neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzla konuşun, herhangi bir şeylerin olup olamadığını sorun arada.

  # Okulda çocuğun ruh sağlığını etkileyen etmenler nelerdir?

  Okulda bir çok etmen çocuğun ruh sağlığını olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Seçtiği arkadaşlarının ona karşı tavırları öğretmenlerinin tavırları ve tutumları çocuğu olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilir.