Ölen birinin 3 ve 7 gün hayrı

Ölen bir insanın 3 gün,7 gün v.b. gibi hayırlarının yapılması islam dinine göre caiz midir? Biz de gelenek haline gelmiş bu hayırları yapmak ama dinimiz bunu caiz görüyor mu?

Bu gibi hayırlar yapılıyor fakat bunun dini dayanağı nedir bilmiyorum. şimdi bunun dayanağını din görevlisine soracağım.

Siteden Nasıl Para Kazanabilirsiniz? [Güncel Değil] | SorHadi - Okumanızı tavsiye ederim.
Profil resmi kullanmadan para kazanamazsınız.

Daha ziyade gelenektir sanırım. Dini boyutunun caizliğini bilemem ama ölen biri için diğer insanların duaları böyle şeylere de vesile olur.

Toplumda oluşmuş güzel bir gelenek. Sanırım dine aykırı bir durum yok. En azından bir fatiha okunur ölenin ardından.

Dua okumak, Mevlüt okutmak doğrudur fakat gününüzde çoğu insan İçin bedava yemek anlamına gelmiş. Aslında doğru olan komşuların o eve yemek getirmesidir ama son 4-5 senedir düğün yemeği gibi yemek veren yerler gördüm çok üzücü.

Caiz olup olmadığını bilmiyorum ama ölülerimiz ardından dualar almak güzel bişey.

Ölen kişinin hayrına yapılan adetlerden biridir. Çünkü ölen birinin hesap gününe kadar hayır defteri kapanmazmış. Bu caiz değilde ölüler için okunan dualarda veya hatimlerde caiz değil. Bu adetler sadece hayır için yapılır.

Bunlar yalnızca adet ve bildiğim kadarıyla diini bir zorunlulugu yok. Örneğin dinimizde kuran ve öğretilerini müzik eşliğinde okumak yasak fakat mevlit okurken ezgi ile söyleniyor. Ölü evinde yemek yemek de bildiğim kadarıyla yine dinimızin gerekliliği değil yalnızca eski Türklerden bugüne gelen bir adettir. Hatta mezar taşlarını süslemek ve süslü mezar yapmak da onca müslüman ülke içinde yalnızca Anadolu’da görülür çünkü eski Türk adetidir. Eski Türklerde yapılan yug törenlerinden kalma onca adetin içinde en çok cenaze törenlerinin benzerliği ve İslam dininde çoğunun adının geçmemesi hep dikkatimi çekmiştir.

Halk arasında gelenek halini almış bir olay. Herhangi bir din kitabında da böyle bir bilgi yok. İnsanlar zaten ölen yakınlarının arkasından duasını ediyor, bu yedisi, kırkı gibi günler daha çok hayır yapmak için bahane olan günler. Zaten düşünüldüğü zamanda dua etmek için belli bir günü beklemek mantıksız, dua etmek isteyen insan her zaman eder.

Caiz olup olmadığı hakkında bilgim yok fakat ölen kişileri dualar ve özel günlerde anmak güzel birşey.

Dinimiz bakımından bu tür şeylerin bir önemi yok aslında. Ama biz her nedense uyguluyoruz.

Böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum daha iyi bilen varsa bu yoruma cevap yazabilir.

Dini yönden caiz midir değil midir bilemiyorum ama toplum tarafından gelenekleştirildiğini söyleyebilirim.

Bu gibi hayırlar hep yapılmıştır. Dinen yorumunu yapmam mümkün değil fakat çoğu insan bunu artık benimsediği ve eskiden beri sürdüğü için yapılmaktadır.