Ölen insanların ardından 40 gün yas tutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?

eskiden ölen insanların ardından 40 gün yas tutulmasına ne diyorsunuz?

Kadın için ölen kocasinin ardından 4 ay 10 gün iddet ve yas süreci vardır. Dinimizde 40 gün yas tutulur diye bir sey yok bildigim kadarıyla.

Bu süreye bağlanamaz aslında insanların bir şekilde kendini toparlayıp devam etmesi gerek hayat devam ediyor.

Kırk gün yas tutmak diye bir şey yok. Onun Bi süresi yok daha doğrusu.

hala da öyle 40 gün yas tutulmaz aslında. Ölen kişinin 40 inin çıkması denir ona. Sadece eğlence, düğün gibi yerlere gitmek istemiyor insan ölen kişiye saygısızlık olmasın. O yüzden 40’ ı beklenir.

Ateş düştüğü yeri yakar, değil 40 gün bir ömür o yas tutulur aslında. Ama bahsettiğiniz gelenekte genelde kırkı çıkmadan evde televizyon açılmaz ya da müzik dinlenmez. Kırkı çıkmak kavramı yüzünden. Zaten taziye ziyaretleri olur ve genel bir hüzün hakimdir. Düğünler ertelenir yasımızı tutalım diye.

Eskiden evet tutuluyordu ama artık günümüzde 40 gün yas tutan insanlar olduğunu düşünmüyorum. Ama istedikleri kadar yas tutsunlar bu gerçekten ölen insanı sevdiklerini ve değer verdiklerini gösterir. Neden bunu 40 diye belirlediklerini ise hala anlamış değilim.

aslında ölen insanlar için yas tutulması iyi değil ama onu anmak arkasından dua etmek her zaman iyidir

Kuranda da yazıyordu bu sanırım ama 4 gün diye yazmıyor bence yapılması gereken birşey Yardımlaşmayı artırıyor.

O olayın yas değilde 40ı çıkması olarak biliyorum ölen kişinin 40ı çıktıktan sonra 52 yemeği verilir.

Eskiden 40 gün olması çokmuş. 40 gün ne yapıyorlardı. Acaba şimdi sadece 3 gün artık eskidende olsa bu zamanda olsa, yakını için bir ömür boyu sürüyor. Aslında.

Dinen caiz olmayan bi uygulama 7si 40ı 52 si gibi bir Çok sonradan empoze edilmiş yaşantımıza konmuş olgular var.efendimiz in hayatına ve yaşadığı döneme baktığımızda sahabe-i kelam da öyle bi 40 gün yas hali yok

Buna yas tutmak demeyelim de kabullenme yaranın kabul bağlaması olarak algılayalım.Her insanda farklıdır ölen kişiye göre de bağlıdır.o insanın sana yaşarken kattığı her güzel şey için acı çekersin.onunla ölürsün sanki ama bu zaman geçtikçe değişiklik gösterir.ölüm soğuktur belki ama bir yandan da huzuru çağrıştırıyor bence.

Ölenin arkasından 40 kırk yas tutmak saçma. Hayat bir şekilde devam ediyor. Sen üzülüp ağlayınca o kişi geri gelmeyecek. Yeniden hayatına devam etmelisin.

Peygamberimiz kabirde ağlamayı yasaklamıştı. Demek ki pek de doğru bir şey değil.

Türklerin Şamanizm günlerinden kalma bir rakamdır bu 40 sayısı.