Ölürse yer beğensin, ölmezse el beğensin atasözü ne anlatmaktadır?

Ölürse yer beğensin, ölmezse el beğensin atasözünde anlatılmak istenen şey nedir?

Çocuğun öldüğünde çevresi tarafından iyi yad edilmesi, yaşarken de hal hareket ve ahlakı ile takdir edilen bir kişi olması için çocukların eğitimine verilen önem vurgulanmak istenen bir atasözüdür.

Ülkemizin geleceğini belirleyecek olan çocuklarımızı ve gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmalıyız. Anlamına gelir

ölürse yer beğensin sözü eğer kişi ölür onun amelleri gereği kabir azabı vb şeylerle karşılaşmaması, ölmezse el beğensin sözü ise hal ve hareketleri ile insanlar arasında iyi olup beğenilmesi kastedilmektedir.

İnsan ölünce kalbi doğru olsunki yer beğensin toprak beğensin hayatta yaşıyorsa eller beğensin hayırlı evlat olsun

Bana göre insan ölürse allahımın beğenmesi önemlidir amelinin iyi veya kötü olmasından dolayı. Ölmezse el beğensinde de doğru düzgün bir şekilde yaşasın herkes onu takdir etsin, sevsin saysın beğensin demeye geliyor.

Ölürse yer beğensin, ölmezse el beğensin atasözünde anlatılmak istenen, evlatlarımızın doğduğu andan öldüğü ana kadar iyi bir eğitimle, iyi bir insan olmasıyla ilgilidir. Evlatlarımızı iyi bir eğitimle büyütmeli ve onların bir ömür parmakla gösterilecek kadar başarılı olmasını sağlamalıyız. Bir insan ne kadar iyi yetişirse, ne kadar iyi yerlere gelirse öldükten sonra da aynı ölmeden önceki gibi anılır ve hatırlanır.