Öncelik kişinin kendisi mi yoksa ailesi mi olmalıdır?

Bir seçim yapma durumunda kalsak kendimizden mi ödün vermeliyiz ailemizden mi?

İkisinden de kolay taviz vermemek gerekiyor bu kendi hayatımız ve yalnızca bir kez yaşayacağız ailemiz dahi olsa kendi seçimlerimizi yaşayabilmeliyiz çünkü başka şansımız olmayabilir.

Yaş’a göre değişir. Yaşınız küçük ise ailenindir. Ama kendi kararlarınızı sağlıklı bir şekilde verebilecek yaş da iseniz kesinlikle sizindir…

Ailede çok önemli fakat kendisi olmalıdır. çünkü bu hayatı yaşayanlar bizleriz.

İnsan her konuda ne ailesini ne kendisini ön plana koymalı tamaen duruma göre davranmalı nasıl mutlu olacaksa o şekilde davranmalı

Çok ikilem bir durum. Bence şartlara ve duruma bağlıdır. Umarım böyle bir seçim yapmak zorunda kalmaz kimse.

seçim öncelikler kişiye ve yaşa bağlı, hiç kimse böyle bir seçime girmek istemez fakat bir anne veya baba için öncelik Ailesi yani evlatlarıdır. Fakat evlat için aynı şey diyemem öncelik kendisine verir sonra sırayla iyi gelir.

Bence insan herşeyden önce kendini düşünmeli herzaman kendini düşünürse bencil olur

Her zaman öncelik kendiniz olmalıdır. Yaptığınız iyilikleri neden yaptığınızı bir düşünün. Karşılıksız olarak nitelendirilen iyilikler bile insanın kendi vicdanını rahatlatmak, mutlu olmak için yapıyor. Aileniz için fedakarlık yapmak sizi mutlu edecek, daha iyi hissettirecekse yapmalısınız.

Bu çok genel bir yargı, hangi durumda olduğunuzu göre değişir. Aslında önceliği her zaman kendinize vermeniz gerektiğini savunsam da aileniz de zaten sizin bir parçanızdır. Zor bir seçim olduğundan iyi değerlendirmek gerekir.

Aslında hayatta en mantıklı olan insanın kendi çizgisini çizip kendisine özen göstermesidir ama bende dahil çoğu insan ailesini daha ön planda tutuyor.

Bence ailesi olmalıdır. Sonuçta bizim Dünya’ya gelmemizi sağlayan insanlar. Birinden ödün verecek olursam karar zor olurdu ama kendimden ödün verebilirdim.

Kişinin kendisi her zaman ön planda olmalı bence. bu demek değildir ki ailenize önem vermeyin, tabii ki vereceksiniz ancak kendinizden önce geçmemeli. kimseye bağlı kalmamalıyız anne babamız dahil.

Çok ikilem olunacak bir soru olmuş . Kişi kendi kişiliğinden taviz vermeden ailesinin istekleri doğrultusunda bir şeyler yapmalı . Yani her iki yerden de taviz verilmemelidir.

Kişiden kişiye değişir aslında ama bence ailesi olmalıdır.

Hem kendisi hem ailesi olmalıdır ikisinide aynı anda idare etmeyi bilmeli orta yolu bulmalıdır.

seçimi çok zor bir soru ama ben kendimizi ilk plana almamız gerektiğini düşünüyorum.
ailelerimiz bizler için çok kıymetli ama günün sonunda her zaman kendimizle kalıyoruz, yaptığımız çoğu seçim ilk planda bizi etkiliyor.
birilerini mutlu ederek yaşamaktansa, kendini en başta mutlu eden insan çevresiyle de uyumlu olur

Bu hayatı biz yaşayacağız ama bu demek olmuyor ki ailemiz bunun bir parçası değildir. Düştüğümüz zaman yanımızda olan kişiler bizim bir daha düşmememiz için çaba gösteriyor bizde seçimlerimizi yaparken onları da bu seçimlerin sırasında düşünmeliyiz.

Aslında kendimiz olmalıdır. Fakat eşit tutmak da fayda vardır.

Öncelik her zaman kişinin kendisi olmalı. Çünkü bir tane hayatımız var ve bu bizim hayatımız . Fakat bizi dünyaya getiren ebeveynlerimize hiçbir zaman sırt çeviremeyiz. Kendimiz ne kadar önemliysek onlar da bir o kadar önemli olmalı ve arada tutarlı bir ilişki kurulması gerektiğini düşünüyorum ben .