Online eğitimin geleneksel eğitimden farkları nelerdir?

Online eğitimin geleneksel eğitimden farklılıkları nelerdir ? Hangisi daha verimlidir ?

şahsi görüşüm geleneksel eğitimin çok daha faydalı olduğu yönünde. Ama içinde bulunduğumuz koşullara göre online eğitim en uygunu elbet. Online eğitimde öğrencinin dikkati çok daha fazla dağılabilir elbette, diğer yandan durumu olmayıp yayınlara bağlanamayanlar da var, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde tv üzerinden de yayın var ama üniversiteler için durum aynı değil maalesef…

Geleneksel eğitim daha online eğitimden daha faydalı çünkü öğrenci oğrrtmenle tam bir iletişim halinde olamayabiliyor

Online eğitim ile geleneksel eğitim arasındaki farklar ;Öğretmen ve öğrencilerin birbirinden ayrı olması, kullanılan araçlar farklıdır. Online eğitim daha geniş kitlelere hitap eder, online eğitim teknolojiye daha çok ihtiyaç duyar, iki sistemde değerlendirme araçlarıda farklılık gösterir.
İlk ve ortaöğretimde geleneksel yöntemler daha etkilidir.

Bence en önemlisi öğretmenin öğrencisine ders anlatırken müdahale etmesidir. Online eğitimden en önemli eksik bence budur. Çünkü öğretmen öğrencisine müdahale ederken sınırlı imkanlara sahip.Bu çok önemli bir farktır.

Ben bir fark göremiyorum.Normalde de dersin yarısı sohbet etmekle geçiyor online eğitimde de (canlı olanı kasdediyorum) sohbetle geçiyor hatta daha fazlası

En basit fark dersteysen konsantre olurken çok zorlanıyorken online da kesinlikle konsantre olamıyor insan. Aslında YouTube da izleyince falan öyle olmuyor ama ben online derste hiç konsantre olamadım

Teoride eğitim pratik yapılmadığı süreç çok zordur. Şu anki online eğitimler. İnteraktif değildir. Yani aklınıza takılan soruları sormak genellikle mümkün değildir. Salgın sebebi ile uygulanan uzaktan eğitime çoğu çocuk giremedi. Bu da herkesin evinde yeterli hızda internet bağlantısı olmamasından kaynaklandı ve bazı aileler online eğitime girecek kadar beceri gösteremedi. Online eğiitim. Zaman kazandırmak ve aynı anda bir çok kişiye ulaşmak için yeterli olabilir. Ancak çocuk okulda arkadaşları ile etkileşimde bulunmalı iyi ve kötü örnekleri görmeli ve kendine ders çıkarabilmelidir.

Aslında olay şu. Siz haftada 5 saat aldığınız matematik dersini 20 dakikalık 2 ders olarak alırsanız tabiiki online eğitim verimli olmaz. Tabi bu lise ve alt yaş grupları için geçerli. Ancak Üniversitelerin yaptığı eğitimlerin gerçekten oldukça verimli olduğunu duydum. Bunun nedeni de kendi hocaları canlı yayınla açıklıyor gayet eski tarz eğitim gibi,kameralı, mikrofonlu sınıfta gibisiniz. Ama özellikle sınava girecek bir bireye haftada toplam 40 dk matematik göstermek hiç verimli değil.

Aslında verimli olduğu düşünüldüğü ama hiç işe yaramayan bir durum Online eğitim üzerinden anlatılması konusunda kimsenin bir şey anlamadığına yemin edebilirim ama kanıtlayamam çunku haftanin 5 günü okula gidip sadece derslere odaklandiğimiz ve sasece 30 40 dk lik genel kısaca anlatılması kıyaslanamaz online da zaten çogu herkesin odaklanamadığı çok acık bariz :slight_smile: teşekkürlerimi sunuyorum ben sadece fikrimi belirttim

Online eğitim konusu şu an hem öğretmenlerin hem öğrencilerin velilerin kısaca herkesin gündeminde olan bir konu. Aslında birçok faydası olmasının yanı sıra zararları da olan bir durum. Hangilerinin daha fazla olduğuna karar verebilmiş değilim açıkçası. Biraz faydalarından bahsedecek olursak şöyle ki ev ortamında daha rahat bir şekilde geç kalma vs korkusu olmadan derslere girebiliyoruz okul ortamında olmak yerine evde pijamalarla ders dinlemek her öğrenciye ve de rahatça ders anlatmak her öğretmene kolay geliyor elbette. Fakat ben bunun bildiğimiz okullarda gördüğümüz eğitim kadar verimli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü her ne kadar rahat olsak da bu rahatlık eğitimde olmaması gereken bir şey bence. Okul ciddiyeti , arkadaş ortamı gibi olmuyor malesef. O ortam çok daha farklıdır. :smile: Bir de bu kadar uzun bir süreç olunca o geç kalma gerginliği bile özleniyor… Ve de evde olunca tüm öğrencilerde isteksizlik başlıyor haklı olarak . Orada kalkıp ders dinlemek yerine uyumaya devam etmek daha çekici geliyor insana :smiley:D Umarım kısa sürede normale dönebiliriz :grin:

geleneksel eğitim kısaca okula gidip sıralar üzerinde yapılan eğitimdir.

online eğitim ise intarnet üzerinde yapılan eğitimdir

Geleneksel eğitimde evinizin o rahat ortamından çıkıp toplu bir alana gider, çoğunlukla rahatsız sıralarda oturur ve ister istemez konfor alanımızdan çıkmak zorunda kalırız, bu bizi hem küçük yaşlarda insan içine atıp “evimiz” dışındaki yerleri ve insanları tanımamıza ve keşfetmemize yardımcı olur. Online eğitimde aslında “eğitim” den ziyade “öğrenim” alıyoruz; öğretmenimizi dinleyip, notlar alıp, ödevlerimizi teslim ediyoruz. Ders bitince kapatıyor ve kendi evimizdeki konfor alanımızda hayata devam ediyoruz. Geleneksel eğitim de bu söz konusu değil, kendi arkadaş ortamımız oluyor, kendi rutinlerimiz ve küçük de olsa sorumluluklarımız oluyor (kalkıp hazırlanmak, harçlığımızı kendimize göre ayarlayarak kullanmak, eve zamanında dönmek v.b) yani topluluğun içinde olmak ve kendi evinin içindeki ailenle olmak yeterince ayrı şeyler. Online eğitim bana göre sadece “öğrenim” den ibarettir. Verimli olan hem “eğitim” hem “öğrenim” görmektir (özellikle küçük yaşlarda) geleneksel eğitimle online eğitim arasında bir kıyaslama yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.

En önemli farklarından biri geleneksel eğitim yüz yüze, temas kurarak olurken online eğitim internet üzerinden sadece uzaktan yapılabilen farklı eğitim tarzları. Aslında dezavantajları olduğu kadar avantajlarda var; zamandan veya mekandan tasarruf edebiliyoruz, illa bir derse girmek için ona belli bir gün ayırmaktansa daha kısa zamanda aynı işlemi yapabiliriz. Veyahut özellikle de şuan böyle bir virüs durumunda bırakın farklı şehirleri aynı şehirdeki insanlar bile bir araya gelemezken yaklaşık 81 ilin 81 inden de öğrenci bir arada derse girebiliyor. Bence öğrencinin sorumluluk alması açısından da farklılık gösterir. Örneğin ödev kontrolü olması sebebiyle de ödev yapan öğrenci var, gerçekten yapmak istediği için de. Dolayısıyla sorumluluk bilincinin de farklılık kattığını düşünüyorum.

Benim için en büyük farkı tembellik bir insana oturduğu yerden hic mi ders çalışma isteği gelmez dmdbfjsl

bence cok iyi bişey cünkü normal eyitimde ders esnasında karın acıkmasında hiç bir cözümü yoktu evdeyken istediğini yiyebiliyosun

Ben kesinlikle geleneksel eğitimin verimli olduğunu düşünüyorum. Online eğitim tabi iyi hoş, işimize de geliyor baya ne yalan söyleyelim ama asla nitelikli öğrenci yetiştirecek bir sistem olduğunu düşünmüyorum.

açıkçası son 3 aydır online ders adı altında hocaların üniversite sistemine pdf dosya eklemesini,hazır video linleri bırakmasını bekliyoruz.
dersleri evde kendimiz çalkışıp ödevle değil sınav sistemiyle değerlendiriliyoruz.
kesinlikle sıfır verim diyebilirim.
birçok öğrenci gibi bende okul döneminde erken kalkmak,derslere girmemek gibi durumları yaptım.
ama okula gitmenin,dersi derste dinlemenin önemi çok açık bir şekilde belli
derste dinlediğiniz,çözdüğünüz soru veya konular karşınıza çıktığında çok daha verimli bir çalışma yaşıyorsunuz.
geleneksel eğitim kesinlikle online,uzaktan eğitimden çok daha değerli ve önemlidir.

bu kişiden kişiye değişir kimi geleneksel yani yüzyüze konuşmayı kimi ise online olarak des almayı sever ama benim favorim geleneksel eğitim

kimi öğrenci bu durumdan mutlu olsa da büyük bir kısmın şikayetçidir online sistemden.Kendi düşüncem olarak yüz yüze bir sorunun öğrenciye anlatılmasındaki verimi başka bir şeyde bulamayız diye düşünüyorum.