Orkide çiçeğini çoğaltmak için ne gibi yöntemler kullanılır?

Orkide çiçeğini çoğaltmak için ne gibi yöntemler kullanılır?
image">image

En çok tavsiye edilen yöntem yavrulamasıdır yani keiki üretmektir.

image">image

Orkidenin bakımı biraz meşakkatli bir iş tabi farklı bir kaç yöntem var ama en bilinen ve kullanılan keiki üretme tarzındadır. orkidenin uçlarında oluşur genelde ilkbahar zamanında olur kökler yeterince uzadığında keikiyi ayırmanız gerekiyor

Orkide Çiçeği Nedir?

Orkide çiçeği, dünya üzerinde ortalama 880 cinsi ve 22.000’den fazla türü bulunmaktadır. Orkide çiçeği genellikle tropik bölgeler olmak üzere geniş bir alanda yetişmektedir. Çiçeklerinin rengi ise, beyaz, mavi, eflatun ve tonlu olacak şekilde renkleri vardır. Dayanıklı yapısı bulunmaktadır. Yayvan ve geniş yaprakları bulunmaktadır. Orkide çiçeği, çiçeklerini yılda en az 2 defa açmaktadır. Çiçeklerinin ömrü ise 12 hafta olmaktadır.

Orkide Çiçeğinin Çoğaltılması Nasıl Olur?

Orkide çiçeğinin çoğaltılması ise, en çok bu üç yöntemle çoğaltılmaktadır. Bunlar, çelikle, keiki ile ve ayırma yöntemi ile olmaktadır.

1) Çelikle Orkide Çoğaltma
Çelikle çoğaltma tekniği, orkide bitkisinden alınan ve çelik adı verilen bir gövde, kök veya yaprak parçası ile yeni bir bitki oluşturma yöntemidir. Bu yöntem ile çoğaltmak için orkidelerinin yeterince gelişmiş olması gerekir. Bu çoğaltılacak kısmın farklı yerlerden ve noktalardan sürgünler vermesi gerekmektedir.

2) Ayırma Yöntemi ile Orkide Çoğaltma
Orkide çoğaltma yöntemi olan ayırma yöntemi ise, orkide çok seyrek kökünden yavru verir. Bu yavrunun köklenebilmesi için en az iki yapraklı olması gerekmektedir.

3) Keikiden Orkide Çoğaltma
Orkidenin uç kısımlarında oluşan bebek orkidelere keiki denilmektedir. Bu bebek orkideler ana gövdeye bağlı oldukları halde kök verirler. Kök veren bu orkideleri ayırarak orkide çiçeği çoğaltılabilir.

">

ev ortamında vejetatif üreme ile çoğalan bu çiçek türünün çoğalması biraz güçtür

Dünya üzerinde yaklaşık 880 cinsi ve 22.000’den fazla türü olan orkideler, çoğunluğu tropik bölgeler olmak üzere geniş bir alana yayılmışlardır.

Beyaz, mavi, eflatun ve tonlu çiçekleri, dayanıklı yapısı ve güzelliği ile her dönemin en sevilen çiçeklerinden biri olan orkidenin ülkemizde de en bilinen ve tercih edilen orkide cinsi olan Phalaenopsis orkidedir. Bu türün kısa bir gövdesi vardır. Yayvan ve geniş yaprakları köklerini kapatır.

Yılda en az 2 defa çiçek açarlar ve 12 haftaya kadar çiçeklerini sergilerler. Eğer orkide bakımı güzel yapılırsa çiçeklenme 3 hatta 4 defa görülebilir.image">image