Osmanlı zamanında resim sanatı neden gelişememiştir?

Osmanlı bir çok şeyde geri kalmıştı ama resim sanatının gelişmesinin asıl önüne geçen sebepler nedir?

Osmanli Devleti Müsluman bir topluluk olduğu için bundan kaynakli olarak resim ve heykel gibi yapitlari regresyon yasama korkusu ve geriye donus olunmasindan korkulmustur. Bu yüzdendir.


Islam dinin resim ve heykel gibi minyatur sanatlar pek dogru olmadigi icin osmanli da bu sanatlari pek desteklememis ve uygun sanatci yetistirmemistir.kisacasi gelenege bagli kalinmistir.

Osmanlı Devleti müslüman bir ülke oldukları için resim,hikaye ve heykel gibi şeylerde pek kendini geliştirmemiş din olaylarından dolayı uzak kalmışlardır.

Bu Osmanlı Devleti’ne has bir şey değil. Müslüman devletlerinin hemen hemen hepsinde resim ve heykelcilik yok denecek kadar az.
Osmanlı’da resim yerine hat sanatı çok gelişmiş.

Çünkü dini açıdan Allah canlı resmî çizmemizi istememiş. Bunun günah olduğu düşünüldüğü içinde o zamanda resim gelişmemiştir.

Osmanlıda resim sanatının gelişmemiş olmasının sebebi İslami bakış açısıdır. İslamiyette resim ve heykel hoş karşılanmaz, Osmanlı da bu nedenle resim ve heykel sanatına önem vermemiştir.

Aslında Osmanlı hanedanı resim ve Heykel sanatına karşı değillerdi. Örneğin resme ilk merak salan padişah Fatih Sultan Mehmet handir. Constanze da Ferrera ve Gentile Bellini gibi ünlü İtalyan Ressamları saraya davet etmiş, ünlü portresini de Bellini yapmıştır. Sultan Abdülaziz de o dönem heykeltraş olan Fuller’e kendi heykelini yaptırmıştır. 1800lu yılların sonlarına doğru Türk Ressamlar portre ve Peyzaj alanında yapıtlar da vermişler fakat her ne kadar Osmanlı sanat düşmanı olmasa da dini öğretiler gereği islamiyet inancında resim ve Heykel yapımı hoş karşılanmadığı için önceki yıllarda resim ve Heykel alanında gelişme olmamıştır.

İslam dininin getirdiği kurallardan biri olabilir çünkü bu dinde heykelcilik ve resim sanatı sanırım hoş karşılanmıyordu fakat buna rağmen Osmanlı minyatürü gayet başarılı bir şekilde ilerlemiştir.

Osmanlı devleti müslüman bir devlet olduğu için ve resim ve heykeller olduğu zaman cahillik dönemine dönerek Allah yerine bunlara inanılır diyerek bir süre resim sanatı olmadı ama Fatih sultan Mehmet terime merak edip, birçok resim yaptırtmıştır.

Osmanlı Devleti’nde İslam inancı olduğundan dolayı resim ve heykel sanatına fazla yer verilmediğinden bu sanat dalları gelişmemiştir. Ancak Osmanlı İmparatorluğu’nda resim sanatına ilgi gösteren ilk padişah Fatih Sultan Mehmet’tir.

İslam inancı yüzünden olan bir olay. İnsanlar bu tür şeylere karşı olumsuz bir bakış açısıyla yaklaşmıştır. Bu yüzden resim sanatı Osmanlı zamanında gelişmemiştir.