Otomatik vites araç kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Otomatik vites araç kullanmanın dezavantajları nelerdir?
">

Otomatik vites araç kullanmak çok daha kolaydır. Fakat yalnızca otomatik vites kullanan bir kişi acil bir durumda manuel arabayı kullanamaz

Otomatik vites araç kullanmanın aslında çok da dezavantajlı bir durum olduğu söylenemez. Ancak seri bir şekilde araç kullanmak zorunda iseniz ya da ani sollamalar yapmak durumunda kalırsanız manuel vites araçtaki performansı almanız biraz zor. Bu nedenle benim kendi tercihim manuel vites araç kullanmaktan yana. Bir diğer dezavantaj olarak görebileceğimiz durum da bakım ve onarım masraflarının manuel vites araçlara göre çok daha pahalı olması.

Otomatik araba kullanımın dez avantajı vites kullanmadığın için kişi bazen kendini unutup gaza fazlaca yüklenebiliyor aynı zamandan otomatik kullananlar manual araba kullanımında soruluk çekebiliyor.

Otomatik vites kullanan kişiler manuel vitesli arabaları kullanamıyorlar. Ayrıca otomatik viteslerde fren sistemi arızalandığında yapılacak bir şey yoktur ama manuel vites arabalarda vites küçülterek arabayı yavaşlatmak mümkündür.

Sürüş güvenliği daha otomatik kendini kapatma özelliği birden ani fren ile kitleyip kaza önleme

Otomatik vites kullanan kişilerin daha sonrasında manuel vites kullanmak istediği zaman kullanmakta zorlanıyorlar. Bir de çoğu otomatik vites araçlarda fren ve debriyaj sensörleri tek sokete bağlı olduğundan dolayı olası bir vites arızasında veya fren sistemi arızasında ikisi de fonksiyonlarını kapatmakta. manuel vitese oranla bakım maliyeti daha yüksektir. Manuel vites araçlarda yokuş inerken vites düşürerek balatalara yük bindirmeden indirmek mümkünken otomatik araçların çoğunda bu durum olmadığı için yokuşlarda balatalara daha fazla yük binmekte. Her araçta bu böyle midir bilmem ama benim kullandığım çoğu otomatik vites araçta bu başıma geldi.

Otomatik vites araçlar yakıt tüketmi artıttırır yani aynı model ve markanın bir aracını ele alalım otomatik vites olan versiyonu daha fazla yakıt tüketir ve otomatik vites bir aracın şanzımanı bozulduğu zaman masrafı manuel araca oranla daha fazladır .