Otomobil ihracatında yüzde 5 lik artış gerçekleşti

Otomobil ihracatında yüzde 5 lik artış gerçekleşti.Geçen yılın temmuz ayına göre gerçekleşen bu durum ekonomimizi nasıl etkilemektedir?

İhracat olarak artış olduysa ülke ekonomisini olumlu etkileyecektir. Otomobil sektörünün getirisi ülke içinde fazla olmasa da fiyatlar ve vergiler yüzünden. Yurtdışında daha fazla rağbet görüyor. Bu sebeple ihracatın ülke ekonomisine katkısı olacağını düşünüyorum.

Kısaca söylemek gerekirse,yüzde 5’lik bir artış dahi olsa ekonomiye olumlu yansır diye düşünüyorum.İthal edilmesindense ihraç edilsin daha iyidir.Ekonomi düzelirse bu artış daha da yükselir ve bize de yansır.Teşekkürler.

İhracat artışı Türk parasının dolar karşısında değer kaybetmesi sonucu olmuştur. Bir de üstüne iç piyasada alım gücü olmayınca muhtemelen kar marjı düşürülerek yapılan bir ihracat olması muhtemeldir. Hem bu otomobil satışından bizim kar marjımız çok düşüktür çünkü kendi markamız olmadığı için başka ülkelerin patentli ürünlerini ürettiğimiz için kar eden bizden çok patent sahibi ülkeler olmaktadır. Ya bir an önce kendi markamızı oluşturup bu şekilde ihracat yapmalıdır. Dünya 4,0 teknoloji devrimine geçerken bizim hala başkalarının patentli markalarındaki otomobil üretimiyle gurur duymamız gerçekten üzücü ve düşündürücüdür.

Otomobil bizim ülkemizde vergisi çok yüksek olduğu için bu ihracatın artması olumlu yönde bir etki yapar tabiki ama bence ülkemiz şu savaş hallerinden bir an önce kurtulup yeri otomobil üretmeye veya bunun ilk adımlarını atıp deneme üretimi bile yapmalıdır.

Otomobil ala pek yok bence ama artık bekleyerek artan biriken paralar ile araba alınıyor olabilir.

Bence yüzde beşlik bir oranın çok fazla etki edeceğini sanmıyorum aracın ÖTV ve KDV sini hesaba alırsak etki eder ama az bir şekilde

İhracatı herzaman yapıyoruz.Sadece dönemsel ve mevsimsel olarak değişiklikler gösterdiği oluyor.Dünyanın ekonomik durumu ile ticari anlaşmalar da belirleyici oluyor.

İhracat demek ülke ekonomisine katkı demektir. Daha fazla ihracatın yapılması ekonomik refahı getirir.

herşeye yine zam geliyor sanırım sigaralara zam geldi telefon fiyatlarına da gelir anlamıyorum sigarnın sadece 2 sini vergi vermiyoruz 15 tl vergi alıyor

İhracat ne kadar artarsa dış ticaret açığımız bir o kadar azalır. İhracatta her artışın ülke için birçok faydası var. Ülke olarak ihracatımızı ileri taşımalı özellikle katma değeri yüksek ürünleri kalite standartlarında üretibilirsek daha çok girdiyle açık azalır ve ilerde artıya bile geçilebilir.