Palyaço fobisi nedir?

Palyaçolardan neden korkarız ? Bazı insanlar palyaçolardan neden korkar ? Palyaço fobisi nedir ?

Ben küçükken izlediğim “İt” filminden etkilenmistim .O gunden beri palyocalardan korkarım ve hala korkuyorum .Yani yolda görsem yanından gecmem .

Palyaço dan korkmak demektir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Kimi zaman Küçükken izlediğimiz çizgi film, kimi zaman onların şekilleri ve taktıkları ve onların rezil etmeleri olabilir.

Palyaçolardan korkma durumudur palyaçoya bakamazlar gördükleri zaman elleri ayakları titrer panik olurlar bayılma hissi gelir katilmiş gibi gelir palyaçolar

Palyaço fobisi yani koulrofobi, palyaçolara karşı hissedilen bir korkudur. Bu korku altındaki ana sebep ise aslında yüzün maske ile gizlenmesi ile kişide kötü bir algı oluşturulmasıdır. Koulrofobiye sahip olan insanlar, tehdit riski taşıyan veya kötü işler yapan insanların yüzlerinin gizlenmesinden dolayı aynı şekilde palyaçolardan da kaçınmaktadırlar. Bu aslında korku değil bir nevi içgüdüsel kaçınma duygusudur. Palyaço fobisi küçük yaşlarda da oluşabilir sonradan da açığa çıkabilir. Koulrofobi olan insanlarda; ağız kuruluğu, çarpıntı, terleme, bayılma gibi belirtiler görülür.