Pandemi sürecinde 1. sınıflar ne durumda?

1.sınıf öğretmeni ve anneleri dramı yaşanıyor. Okullar açılsın…

Pandemi sürecinde en çok etkilenen sınıflar 1. Sınıflardır. Çocuklar artık bu duruma alıştılar ve durumları çok iyidir.

1. sınıf öğrencileri okulda ne öğrenecekti? Okuma, sayma vb. şeyleri öğrenecekti. Eminim ki neredeyse her evde 1-2 tane okuma - yazma bilen birey vardır.

Çocuklar canlı derslerine girdikten sonra anlamadıkları yeri ailesi yardımıyla öğrenebilir. Okulda olsalardı daha iyi olurdu ama maalesef fırsatlar el vermiyor.

Onlar için iyi bir başlangıç olmadı malesefki. Bu ilk adımlarıydı ve önemli bi başlangıç dönemiydi. Büyük sorumluluk ailelere düştü.

Alt komşumun kızı 1. Sınıf çok zorlanıyorlar. Tüm yük anne ve babalarda okuma yazma hepsini onlar yaptırıyor. Çocuklar da derse odaklanma problemleri var.

Okullar açılsın demek şu durumda ne kadar doğru. Bilgisayar ve internet yardımı yapılmalı.

Pandemi süresince 1. Sınıflar okulda olduğu gibi aile bireyleri onlara yardımcı olarak öğretebilirler yani 1. Sınıf öğrencileri dersleri pek zor değil, muhakkak ki her evde okuma yazması olan bireyler vardır.

Pandemi zamanında eğitimde en çok etkilenen kişiler arasında birinci sınıf öğrencileri bulunmaktadır. Maalesef adaptasyon sağlanamıyor.

Birinci sınıf öğrencileri okulda eğitim görmelidir. Çünkü okul onlar için yalnızca eğitim için değil sosyal ortama karışma toplumsal kuralları öğrenme ve bunlara uyum sağlama konusunda başlangıçlar yapmalarını sağlar. Fakat 1 sene ertelenmiş olması çok mühim değil. Bence pandemi bitiminde tekrar edilmeli o sene

Okula alışma süreci için temel olan 1.sınıf eğitimi muhakkak okulda verilmelidir. Bir defa da eğitim en son plana atılmasın ya, hep 2.planda kalıyor hep.