Paprika nedir? Nerede yetişir? Özellikleri nelerdir?

Paprika nedir?

Nerede yetişir?

Özellikleri nelerdir?

Paprika kırmızı renkte bi tür biber çeşididir.dolmalık ve pul biberi anımsatan bi tadı vardır.Zengin mineral ve vitamin içerir bu nedenle yemeklerde baharat olarak kullanıldığında yemeklere lezzetli tat kazandırır.Paprikanın yetiştirilmesi özen gösterilmesi gereken biraz meşakkatli bi iştir.Macaristan başta olmak üzere Portekiz,İspanya,Hindistan gibi ülkelerde daha yaygın yetiştirilir.Ülkemizde hava sıcaklığının çok düşük olmadığı yerlerde yetiştirilebilir ekilecek toprağın verimli olması sulamanın düzenli yapılmasına özen gösterilmelidir.

Kırmızı renkte bir biber türüdür.

Paprika çok eskiden bildiğim kadarıyla Macaristan’da çok kullanılan hatta mutfakta en önemli bir biber,Macar dilinde paprika kırmızı biber diye biliyorum. Macar mutfağında çok yaygın olduğu için öncelikle Macaristan’da yetişir Portekiz,ispanya,Hindistan hatta amerikadada yetiştirilmesi yapılıyor diye biliyorum Türkiye toprakları pH seviyesi uygun sitem düşünüyorum sadece hava sıcaklıkları - olan bölgeler hariç yetişebilir ülkemizde.

Kırmızı renkli biber çeşididir. Pul biber yapımında, isot yapımında, biber salçası yapımında ve dolmalık biber olarak kullanılmaktadır. Özellikle Hatay ilimiz başta olmak üzere, Şanlıurfa, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Tokat, Aksaray, Diyarbakır, Konya, Bursa ve Mersin illerimizde yetiştirilmektedir.

İngilizceden çevrilmiştir-Biber, dolmalık biber veya tatlı biber olarak adlandırılan, Capsicum annuum bitkisinin daha büyük ve daha tatlı çeşitlerinin kurutulmuş kırmızı meyvelerinden yapılan öğütülmüş bir baharattır