Para biriktirebilmek için yöntemleriniz var mı?

Para biriktirebilmek adina yaptiklariniz yani.

En basitinden kumbara şart tabi. Ama öyle zorda kaldığında açabileceğin bir şey olmamalı.
Ayrıca kağıt beş liraları da biriktirin, ay sonunda elinize iyi bir miktar para geçer.
Ben bir ay boyunca elime geçen 5 liraları biriktirdiğimde 120 lira olduğunu gördüm. Biriktirmesem eminim ki 50-60 lirasını ıvır zıvır şeylere harcardım.

Ama en önemlisi ihtiyacın olanı almaktadır. Birikim az harcamayla başarılı olur.

Yokmuş gibi kenara koymak. Tabi bunu borcunuz yoksa yapabilirsiniz. Parayı ay başında bölmek ve kenara koyulan kısmına hiç dokunmamak lazım. O yüzden harcanacak tutar belirlenirken bize yetecek makul bir miktar ayrılmalı.

Kenara atabileceğim 100 tl ve üzeri parayı hemen günlük faiz hesabıma ekliyorum orada hem bankada kalmış oluyor hem de 2 kuruş bile getirse bir şeyler getirmiş olmasının psikolojisini yaşıyorum. Tabi benim hesabım 1000 tl altına da faiz veriyor, vermeyen banka hesapları için bir şey söyleyemem.

Para biriktirmeye için öncelikle bozuk paralarla başlanabilir. Eve gelindiğinde cebinde veya cüzdanında ne kadar para varsa onu kumbaraya atabilirsin. O biriken parayla bir şey almayacak dahi olsan bir hedefin olmalıdır. “Biriktirdiğim parayla kıyafet alacam, telefon alacam” diyebilirsin. Hedef koyduktan son daha hızlı para biriktirmeye başlayabilirsin.

Yabancı ekonomistlerden duyduğum en iyi tavsiye,kazancınızın %20’sini direk yatırıma ayırıyorsunuz;%10 eğitime;bu şekilde oranlar vardı;en çok dikkat etmeniz gereken husus yatırımların getirisi olması;emlak alıyorsanız satın alma fikrini iyi tartmalısınız.

Toprak kumbaram var. Ben daha çok onu kullanarak para biriktirmeye çalışıyorum. Kırmadan açılması mümkün olmadığı için ve kırmaya da kıyamadığım için para birikiyor orada.

Bir kumbara alın. Ve alışverişinizden artan kenarda köşede kalan cebinizde kalan bozuk paraları atın. Inanin cok yüklü bir miktar çıkmasada sizi mutlu edecek bir para ortaya çıkıyor.

Bir arkadaşımın çok güzel yöntemi vardı. 20 litrelik damacanaya yıllarca bozuk paralar biriktirdi. 5 yıl sonra yaklaşık 15.000 lirası oldu. Bu sabrı gösterebilirseniz deneyebilirsiniz.

Gelir düzeyine göre değişir. Yaşam standardlarınızı bi tık aşağıya çekerek ve fuzuli masraflardan kaçınarak iyi bir birikim sağlayabilirsiniz.

Para biriktirebilmek için öncelikle yüksek gelir elde edilmesi gerekli, çoğu insan asgari ücretle çalışıyor bunlar nasıl geçiniyor diye buna çare üretmek varken, para biriktirmek nasıl olacak, bence günümüzde insanlar aldıkları ücretlerle kıt kanaat geçinmektedir. para biriktirmek çok çok bir kavram bence.

Küçüklüğümden beri genelde hep kumbaram vardı. Ama ben kumbaraya para atmasam bile mutlaka kıyı köşe bir yere para saklardım. şimdi ise banka kartımda biriktiriyorum genelde.

Genellikle bozuklukları bir yerde toplarım ay sonunda baktığımda 100 lira falan olmuş oluyor

ben genellikle paramı kumbarada biriktiriyom veya kartıma atıyorum ihtiyacım olduğunduda çekiyorum

Bu konudaki şahsi kanaatim maaşın alınır alınmaz belli bir miktarının bir kenara koyulması ve onun yok sayılmasıdır. Yoksa diğer türlü para biriktirmek pek mümkün olmuyor. En azından benim için böyle. En güzeli sıcağı sıcağına, ele para geçer geçmez onu kenara koymak. Elinizde kalan miktara göre de harcamaları planlamak.

Son zamanlarda çok para biriktiremiyorum ürün pahalılaşmasından dolayı ancak biriktireceğim zaman bunu banka hesabı aracılığıyla yapıyorum

Para biriktirmek için kesinlikle önce evin gelirinin buna müsait olması gerekiyor. Eğer müsait ise bir banka hesabı açılabilir, ve bu hesaba her ay belli bir mebla yatırılabilir. Veya klasik kumbara sistemi uygulanabilir.

Bir kumbaranız olsun az paranız olsun ama küçükten küçükten birikdirin damlaya damlaya göl olur sözünü boşuna dememişler.

Uygun faiz oranı olan bir bankadan birikim hesabı açarak elimize para geçtikçe ufak da olsa bir kısmını bu hesaba aktararak para biriktirebiliriz.

Para biriktirmek için şu an en mantıklı yöntem faize para atmak. Nisan ayında dövizde artış gösterecek risk almak isteyenler varsa bu tercihide göz önünde bulundarabilirler.