Patatesin tarihi nedir? Tarihte patates tarımının önemi nedir?

Patates insanların en sıkıntılı oldukları savaş veya yoksulluk zamanında ulaşabildikleri bir besin maddesi midir?

5 Beğeni

patates genellik mi savaş zamanlarında oldukça fazla kullanılmıştır hem yerin altında olduğu için hemde tok tuttuğu için oldukça kullanılmıştır

10 Beğeni

">

_Patatesin Tarihi_

Patates Güney Amerika kökenli bir bitkidir. 7 bin yıl öncesinden beri burada yetiştirilmektedir. Yüksek besin değeri kolay yetiştirilebilir olması doyurucu olması sebebi ile büyük toplumların açlıklarını önleyebilecek yegane bir bitkidir. İşte bu nedenlerin yarattığı ün sayesinde birçok kıtaya zamanla yayılmaya başlanmıştır. Fakat ilk başta hayvan yemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Köylülerin zor zamanda tüketmeye başlaması ile beraber sofraya girmeye başlanmıştır. Ucuz olması ve fakir sofralarında bulunması sebebi ile zenginlerin yemeğe tenezzül etmediği bir yiyecekti en başlarda.Hatta bazı hristiyan tarikatları patatesin incilde yer almadığını bunu yiyenlerin günahkar olduğunu bile ileri sürmüşlerdir.

">
Buna karşın patates dünya tarihinde çok önemli olan bir besin kaynağıdır. Tarihin bir noktasına damga vurmuş ve büyük bir devrimin öncüsü olmuştur.
image">image

_Patatesin Tarihteki Önemi_

Patates Amerika kıtasından ilk olarak İspanyol bir denizci tarafından getirilmiş ve Avrupa’nın kıtlık ile mücadelesine destek olmuş,sanayi devrimine girişi sağlamıştır.

Fransa’da yaşanan kıtlık sebebi ile kral halkın patates tüketmesini teşvik etmeye çalışmıştır. Halk en başta şeytanın yiyeceği,sadece domuzlar yer düşüncesiyle buna karşı koymuştur. Fakat ilerleyen kıtlık salgını yüzünden kral patates için halka olumlamalar yapmaya başlamıştır.Kralın patates üretecilerini desteklemesi geceleri tarlaları beklesin diye muhafız tutması halk üzerinde bir algı oluşturmuştur. Tüketilmeye başlanmış hem kıtlığa bir çözüm olmuş hem de sanayileşmeye başlanılmıştır.

Patatesin varlığına alışılması ile de patatese zarar veren bir küf salgını yaşandı. Almanya gibi yalnızca patates ile geçimini sağlamayan avrupa ülkelerinde büyük bir kıtlık yaşanmadı. Fakat geçimini patates üzerine kurmuş olan İrlanda büyük bir felaket yaşadı. Bu dönemde destek olmayan isteyen Osmanlı Devletini küçük gören İrlanda kıtlığı kolay atlatamadı.

8 Beğeni

Patates tarihine dair bilinen en net olay yaklaşık 8000 yıl önce Güney Amerika’da başlamış olmasıdır.

8 Beğeni

Amerika’da bulunmuştur.hayvan yemi olarak ilk başlarda kullankıldı.Kıtlık zamanlarında yoksul insanlar tarafından tüketilince yemek kültüründe yerini aldı.Avrupalılar gemi yolculuklarında zenci kölelere yedirmiştir.

7 Beğeni

Patates genellikle Amerika da çıkartılmış bir bitkidir. Ve genelde savaş zamanlarında çok yenildiği bir yiyecek haline gelmiştir.

5 Beğeni

Amerika da bulunmuştur. Günümüz çağlarında çok fazla tüketilen bir yiyecektir

5 Beğeni

Bu konu 7 olan en fazla yanıt limitini aştığı için otomatik olarak kapatıldı.