Patch (Yazılım Yaması) nedir? Nasıl yapılır?

Patch ne anlama gelir? Nasıl ve kimler tarafından yapılır?

Çok fazla fikirim yok ama oyunlarda falan bir yazılım sıkıntısı çıktığında patch atıp sıkıntıyı gidermeye çalışıyorlar.Yama ise yeni bir güncelleme özellik geldiğinde oyuna güncelleme şeklinde atılır.Bildiğim kadarıyla her ikisini de oyun yapımcısı insanların atması için sağlıyor.Bu arada biraz araştırdım patch farklı kullanımları da varmış.Benim bildiğim bu.

Patch, yazılım yaması uygulama ya da donanım geliştiricisi tarafından çıkartılan yazılımsal hataları düzelten ya da yeni gelişmiş özellikler katan bir yazılım güncellemesidir. Geliştirici firma ya da kişi tarafından yapılır. Bazen otomatik olarak yüklenmesi mümkün olsa da bazen dosyayı kendimiz gerekli yere kopyalamamız gerekir. Kritik sorunların çözülmesinde önemli bir yeri vardır. Oyunlarda veya normal program, uygulamalar için de patch çıkarılabilmektedir.

patch ler genellikle oyunlarda dlc paketleri olabilir ya da yazılımdaki açığı kapatmak için yayınlanan ufak yazılımdır

Patch dosyaları bir programda tespit edilen hataların, güvenlik açıklarının veya program eklentilerinin düzeltilmesi için yazılan ek yazılımlardır. Patch yama anlamına gelir. Adı üzerinde açıkları yamamak için kullanılır. Patch dosyaları çalıştırıldığı zaman program hatalarını çıkararak yerine yeni kodları kopyalar. Bu iki şekilde yapılmaktadır. Ya program üreticisi veya sonrasında geliştirici otomatik setup şekilde kurulum yapılacak dosyayı yayımlar siz sadece indirip kurarsınız ve programı yeni baştan başlatırsınız ya da verilen dosyaları alarak programın bulunduğu dizine kopyalama veya aynı dizinde çalıştırma gibi işlemler yaparsınız. Çoğu patch dosyası yayımlandığında indirir indirmez kendisi çalışır. Patch dosyası bazı lisanslı programlarda kırılarak lisansız hale getirilebilmektedir. Bu tür programlara patch işlemi yapmadan önce yayımcının güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Zira patch dosyalarının bir çoğu virus ve trojan içermektedir.

Genellikle korsan yazılımlarda meydana gelir.Paket geliştirme için kullanılır. Genellikle cracker korsanları tarafından kırılan program veya yazılımlara enjekte edilen oyunlarda sık kullanılan patchler o programın full veya herşeyini kullanabilmek için yapılan crack yerinede geçebilen yazılımlardır.

Patchler uçuk rakamlara satılan bilgisayar programlarının ücretsiz olarak kullanılmasını sağlayan rar şeklinde internetten indirilip kurulan sahte ürün anahtarlarıdır.
Patchler hile ve korsan yazılım geliştiricileri tarafından kodlar ve urun anahtarlarının kombinasyonu ile meydana getirilip hazırlanarak yapılırlar.

asdasd