Patoz makinesi nedir ? Nasıl kullanılır ?

Patoz makinesi ne işe yarıyor ?

Nasıl kullanılıyor ?

Buğdayı ayıklamak için kullanılan bir makinedir. Tarladan toplanan buğdaylar makine içerisine atılır. Buğdaylar makinenin bir bölümünden, kalan sapları ise saman olarak başka bir bölümünden alınır.

Patoz makinesi tarlada bulunan buğdayların patoz makinesi sayesinde buğdayı ayıklamak amacıyla çalışır.

Patoz makinası samanları paket yapmaya yarayan makinedir. Saman içine atılır daha sonra paket şeklinde çıkar şeklinde biliyorum.

Patoz makinesi, buğday ve diğer hububatları öğüterek birbirinden ayıklamak için kullanılan bir araçtır. Genem olarak tarımda kullanılır ve çiftçi için işleri kolaylaştıran bir araç.

Patoz makinası buğdayı saplarında ayırıp sade buğday vermesi ve saplarındanda saman yapma işlemine yarayan makinadır.

Patoz Harman makinesi,kaba yemleri,kultur yem bitkilerinin sav dallarini ogutmede veya findiklarin dis kabuklarini ayirmada kullanilan bir tarim makinesidir,Iskocyali makina muhendisi Andrew Meikle tarafindan icat edilmistir.Eski zamanlarda hayvan gucuyle calisan patozlar vardi,

Buğday toplama makinedir.Buğday biçer un hale getirir.

Patoz makinesi genellikle köylerde tarlası olan kişilerin tarlalarını ektikleri fasulye buğday gibi baklagillerin toplanıp güneş altında kurutulduktan sonra bunu öğütmeye yarayan patoz makinesine koyulur fasulyenin tanesi veya buğdayın tanesi ayrı bir yere posası samanı ayrı bir yere dökülür.

Biçerdöverler çıkmadan önce İç Anadolu bölgesinde yaygın olarak kullanılan tahıl ve nohutları ayıklamak ve saman elde etmek için kullanılan tarım makinesidir. İçerisine saplar atılır, dışarıya saman olarak çıkar.

Sapları ile birlikte tarladan biçilen arpa, buğday gibi ekinlerin tanelerinin ayrılmasını, saplarının da saman haline gelmesini sağlayan tarım aletidir. Oldukça büyük bir alettir. Traktörün aküsüne bağlı olarak çalıştırılır. Üst kısımdaki bir açıklıktan biçilmiş ürünler atılır. Bu ürünler içeride parçalanır ve bir taraftan saman bir taraftan da hububat alınır.

Eskiden çiftçinin işini çok kolaylaştıran bir aletti ama son yıllarda yeni nesil biçerdöverler sayesinde patoza pek ihtiyaç kalmıyor sanırım Çünkü biçerdöverler biçtiği ürünlerin tanelerini saplarından ayırıyor ve sapları da paketlenmiş samanlar halinde tarlaya bırakıyor. Çiftçiye de sadece bu saman paketlerini alıp samanlığa istiflemek kalıyor.

Patoz makinası; tarladan toplanmış buğday,arpa tohumları ile saplarini birbirinden ayırmaya yarar.