Pekmezi küpten kadını kökten al manası nedir?

Pekmezi küpten kadını kökten al atasözü ne anlama gelmektedir?

Pekmezi küpten kadını kökten al atasözünde anlatılmak istenen; alacağımız yiyeceğin sağlıklısını, taze olanını, temiz olanını alırız, kendimize eş seçerken de bu özelliklere dikkat edip namuslu, temiz, güzel, genç, gururlu bir eş almalıyız.

Bu atasözü tükettiğimiz gıdaların temiz ve güvenli koşullarda üretildiğinden emin olmamız ve ona göre satın almamız gerektiğini, beraber bir ömür geçireceğimiz kadının da ailesine dikkat etmemiz, iyi ve güvenilir bir aileden geldiğine emin olmamız gerektiğini vurgulamaktadır.

Pekmezi küpten, kadını kökten al atasözüyle anlatılmak istenen şey, sağlık açısından sağlıklı olabilmek için iyi beslenmek gerekir. Bu sebeple yiyecekleri alırken ve yerken temiz olmasına önem verilmelidir. Yani bir kişi huzurlu yuvası, mutlu, huzurlu ve sağlıklı yuvası olsun istiyorsa evleneceği kişiyi soylu ve asil, namusuna düşkün, iffetli, aelı kişilerden olmalı ve bu kişilerle evlenmelidir anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Pekmezi küpten almak o pekmezin temiz ve bilinir olması ile ilgilidir. İnsan evleneceği kadının da ailesinin kimler olduğu ve bu ailenin özelliği ile ilgili bilgisi olması gerekir.

Pekmezi küpten kadını kökten al manası Insanların bir şeylere alırken bir yiyeceği alırken onun sağlığının nereden geldiğini veya nasıl yapıldığını bildikleri bir yerden kullanılmaları gerektiği ile ilgili bilgi verilmektedir Zira insanların bir şeyleri alırken dikkat etmeksizin direkt olarak aldıkları şeyin nasıl ve hangi koşullar altında üretildiğini bilmemeleri veya sağlıklı mı sağlıksız mı bunu bilmeden almaları daha sonradan kendileri için sıkıntı yaratabilmektedir. Kadının kökten sözü ile anlatılmak istenen şey burada kökü bilinen yani soyu bilinen sopu bilinen ve kendisinin ya da yakın çevresini nasıl insanlar olduğu bilinen toplum içerisinde nasıl bir yere sahip olduğu ve köklü Soylu insanlar tarafından hoş karşılanan insanlar olarak bilinen kişilerden bahsedilmektedir.

pekmez nasil bulundugu yeri küpü temizse, icinde bulunduğu yer temiz olan yerden tecih edilir,kadinda yani esimiz olacak insanda temiz soylu aileden almak köklü aileden almak önemlidir sözü benimsenmistir.