Pet şişenin zararları nelerdir?

Pet şişeden su içmek zararlı mıdır?

Pet şişenin zararları nelerdir?

Pet şişeler, doğada kendiliğinden yok olmadığı için birçok çevresel zarara yol açıyor. Plastik malzemeyle ilgili en büyük problem, deniz yaşamını tehlikeye atması. Plastik parçaları denize atıldığında birçok balık bu parçaları fark edemiyor. Ayrıca su akıntıları nedeniyle denize atılan plastikler dünyanın herhangi bir yerine rahatlıkla taşınabiliyor.

pet şişelerin insanlara verdiği büyük ama gizli zararları vardır bunların başında kanserojen madde içermesi gelir. Ayrıca dogayada yine büyük zararları vardır. 1 pet sise doğada kendi kendine kaybolmaz yada yok olmaz. Doğaya kalıcı hasarlar verir.

Doğada kendiliğinden yok olamayan maddeler arasındadır bunun yanı sıra bünyesinde kanserojen madde bulunur.

pet şişe ormana atıldığında çok zararlı olabilir yangınlara ve çevre kirliliğine sebep olur pet şişeleri genellikle geri dönüşüm kutusuna atmak daha faydalıdır her zaman pet şişeleri çöp kutusuna atalım.

Doğada bırakıldığında, yangınlara sebep olur.İçinde su varken sıcakta bekletilirse plastiğin içindeki kimyasallar açığa çıkar ve içineki suyun tadı bozulabilir.

Uzun süre pet şişelerde kalan su belli bir süre sonra zararlı hale gelebilir özellikle güneşe maruz kaldıysa daha da zararlı hale gelir. Plastik maddeden ötürü. Bu yüzden cam her zaman sağlıktir. Bir de plastik maddeler doğada yok olmadığı için çevreye de zarar vermektedir.

Ham maddesi petrol olan PET şişeler sağlığımız açısından büyük tehdit oluşturmaktadır. Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan bu kullanım sıklığı önümüzdeki yıllarda ciddi sorunlara yol açacaktır ve bu zarar yalnızca canlılarla sınırlı kalmayıp tüm dolayı kirletecektir.

PET Şişe Kullanımının Zararları:

• Kanser olma riski

• Astım

• Obezite

• Çeşitli kalp rahatsızlıkları

• Üreme hücrelerinin kalitesinin azalması

• Çevre kirliliği

• Topraktaki verimliliğin kaybolması

• Zararlı mikroorganizmalara zemin hazırlama

">

plastikler çevre için genellikle zararlıdır. Bu yüzden çevrede erimesi zor oldugu için insan hayatı için de zararlıdır.

Pet şişeler ve poşetler doğa ya toprağa karışmaz yıllarca toprakta fosillesmeden kalabilir buda toprağa çevreye doğaya zarar verir bunlar için geri dönüşüm kullanılmalıdır.

Pet şişenin doğaya oldukça zararı vardır çünkü pet şişe çözünmediği için ve toprağa karışmadığı için çok zaralıdır

Pet şişeler doğaya zarar verdikleri kadar insanada zarar vermektedir. Kanserojen madde içermesi oldukça olasıdır ayriyetten doğaya atılan ve çözülmesi zor olan pet şişeler topraklarımızı kirleterek ilerleyen zamanlarda verimsiz toprak oluşumu ile birlikte insana doğrudan zararı bulunmaktadır.
Pet şişeler hayvanlara da zarar vermektedir. Etrafa atıp saçtığımız pet şişeler doğal yuvaları olan bir çok hayvana olumsuz etki etmektedir.

Pet şişe ne yazık ki doğada kendi kendine yok olamamaktadır. Bu nedenle doğaya bırakılan pet şişeler doğanın dengesini bozar çevreyi kirletir temiz hava alımına engel olur. Ayrıca içeriği plastik olduğu için kansere davet çıkarmaktadır.

Pet Şişenin Zararları Nelerdir?

Pet Şişe

Plastik pet şişeler içerisinde petrol barındıran yüksek yoğunlukta plastikten elde edilen şişelerdir. Yaygın olarak kullanım alanlarına bakılırsa su, alkolsüz içecekler, motor yağı, yemeklik yağ, ilaç, şampuan, süt, sıvı sabun ve bunun benzeri tarzda sıvıların muhafaza edilmesi için kullanılmaktadır. Pet şişe kolay şekillendirilmesinin yanında pratik kullanımı ve ucuz oluşundan dolayı insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat sık kullanılan pet şişelerin doğa üzerinde aşırı miktarda zararı bulunmaktadır.

Pet Şişenin Zararları

Pet şişelerin doğada çözünmesi için en az 500 sene gereklidir. 500 sene içerisinde çözünen pet şişeler çözündüğü zamandan itibaren hem toprağı hem de suyu kirletmeye devam eder. Pet şişeler toprağın ve suyun içerisinde var olan canlıların yaşam formlarını bozarak zehirlenmelerine bunun sonucunda da ölümlerine sebep olmaktadır. Pet şişelerin başlıca zararları şu şekildedir;

 • Toprak kirliliği
 • Su kirliliği
 • Kanser riski
 • Genetik bozukluk
 • Kısırlık
 • Astım
 • ">

  pet şişeler:

  kalp rahatsızlığına

  kanser

  migren

  düşük sperm sayısına

  obeziteye

  diyabet ve astım

  gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

  Özellikle ısıya maruz kalan pet şişeler, içeriği bakımından kanjolen ihtiva eder bu da pet şişe içerisinde ki su vasıtasıyla içen kişiye zarar verir.

  pet şişelerin birkaç tane zararı vardır bunlardan biri : Doğada yüz yıldan fazla kalabilmeleridir

  Pet şisler aslında kimyasal oldugu İcin plastik olarak. Cevrede kolay yok olmuyor ve geri dönüşüme girerek ve ayni icecek yerini alır