Peygamber efendimizin çocuklara şevkat ve sevgisi nasıldır?

Peygamber efendimizin çocuklara şevkat ve sevgisi nasıldır?

Peygamber Efendimiz çocuklara şevkati doruklarında göstermiş ve bize bu konularda örnek olmuş kişilerin başında gelmektedir. Çocukların Allah’ın bir hediyesi olduğunu defalarca belirtmiştir.

Peygamberimizin çocuk sevgisi öyle yücedir ki öyle büyük bir şefkati vardır ki kuşu ölen bir çocuğa baş sağlığına gitmiştir boynu bükük bir yetimin yanına gidip istermisin baban Muhammed annen Aişe olsun diyerek ona sahip çıkmıştır .

Peygamber Efendimizin çocuklara olan sevgisi o kadar fazlaymış ki, gördüğü, karşılaştığı her çocuğa selam verir halini hatırını sorarmış. Çocuklarla arkadaş gibi konuşur onlara sevgi ve şefkatle yaklaşırmış.

Peygamber efendimiz (s.a.v) çocuklara sevgiyle şefkatle yaklaşmıştır. Çocukların, oyunlarına eşlik ederek onlara her defasında sevgisini göstermiştir

peygamber efendimiz her konuda örnek bir insanı teşkil etmiştir . Tüm canlılara özellikle çocuklara karşı farklı bir şevkat , merhamet timsaliydi . Namazda efendimiz Hz. Muhammed ’ le oynamaya gelen torunlarına çok sabırlı davranmıştır . Namazını bozmamıştır , sitem dahi etmemiştir . Sırtında gezdirir , çocukla çocuk olurdu . Hatta bir örnek daha vermek gerekirse ; bir gün sokakta ağlayan bir çocuğun yanına gitmiş. Neden ağladığını sormuş. Çocuğum güvercininin öldüğünü duyunca üzülmüş , ertesi gün çocuğu tekrar görmek teselli etmrk için evine gitmiştir. İşte böyle her konuda kusursuz bir insandı . . .

peygamber efendimiz namaz kılarken hazreti Hasan sırtına atlarmış oda her defasında bir şey yapmadan namaza devam edermiş şimdi camide ses yapıyor diye çocukları camide atacaklar neredeyse hatta kuşu ölen bir çocuğa başın sağolsuna bile gitmiştir böyle düşünceli çocuklara önem veren bir insandır peygamberimiz

Peygamber efendimiz çocukları çok severdi onlara şefkat gösterir hürmet ederdi

Peygamber Efendimiz (S.A.V. ) çocukları çok severdi eğer yolda yürüdüğü zaman bir çocuk görseydi hemen yanında durur başına okşardı öpüp koklardı çocuklara sevgi ile şefkatle yaklaşırdı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in çocuklara olan sevgisi ve şefkati paha biçilemezdi. Daima çocukları korur, onları sever ve onlara yardım eli uzatırdı.

küçüklerimizin şefkat etmeyen bizden değildir çocuklarınızı çok öpün zira her Öpücük her İçin size cennette bir derece verilir ki iki derece arasında 500 yıllık mesafe mevcuttur Öpücüklerinizi sayarlar ve sizin için yazarlar diyen bir peygamber var efendimiz kendi yakınlarına karşı çok müşrik davranmış çocuklarını torunlarını ve diğer yakınlarına yeri geldikçe unutmuştur bu sebeple Hazreti Enes aleyhisselâmtu vesselam Yaliğine karşı insanların en şefkatlisi olarak tavsiye etmiştir öpmek kucaklamak dizine oturtmak başından okşamak şakalar yapmak bir çıkarmak saçını tutmak isim takmak yüzüne ağzından su fiske etmek ikramda bulunmak selam vermek selamlarını almak omuzlarına almak sırtına bindirmek göğsüne çıkartmak çocuksu konuşma ve telafuzla hitap etmek güneyini almak gibi çeşitli yollarla fiile dökmüştür bu nevi sevgi ve yaşam şefkat sahibidir.


Peygamber efendimiz çocuklara oldukça şefkatli ,merhametli ,sevgi dolu birisiydi.Boynu bükük bir çocuk gördüğünde istermisin baban Muhammed ,annen aişe olsun diyerek ona evini açmış,sahip çıkmıştır.Çok yüce,çok saygıdeğer bir insandır.

Peygamber efendimiz çocuklara karşı son derece şefkatlidir. Kuşu ölen bir çocuğa tazıyeye gitti diye hatırlıyorum.

Peygamber Efendimiz de yetim olarak büyüdüğü için çocuklara ayrı bir önem vermiştir. Onlarla oynar. Çocukla çocuk olurdu. Çocuklara sevgi , hoşgörü çerçevesinde yaklaşırmış. Evlat edindiği Zeyd bin Harise de onun çocuklara olan sevgi ve saygısını da göstermektedir. Hatta Hasan ve Hüseyin çocuk iken, Peygamber Efendimizin sırtına çıkıp oynuyorlarmış. Peygamberimiz sesini çıkartmadan namazına devam edermiş.

Peygamber efendimiz çocukları çok severdi öyle severdiki yolda gördüğü her çocukla selamlaşır onları sevgiyle gecirirdi.