Peygamber efendimizin sünnetlerine uymamak günah mı?

Peygamberr efendimizin sünnetlerine uymamak günah mı?

Dini olarak sünnet yapılması hoş karşılanmayan işlerdir yani Peygamber Efendimizin de yapmış olduğu işler bu işler insanların genelde sağlıklı ve hoş bir yaşam sürmeleri için gereklidir Fakat bunlar olduğu için kapansa da olur olmasa da olur Sonuçta insanlar bunlara farz kılmıştır yani her gönüllerinden yapabiliyorsa yapar yapmak gelmiyorsa yapmazlar herhangi bir yükümlülüğü yoktur. Bu yüzden insanlar bu konuda Oldukça rahat davranabilirler Fakat bunların yapılması insanlar için oldukça hoş yine de onlara sevap kazandıracak durumlarda Çünkü bu gibi davranışlar insanlar için hoş karşılanan davranışlardır. Bu davranışları uygulayan bireyler toplum içerisinde kendilerine hoşgörülü Davranış sergiledikleri için güzel bir yer edinirler ve kendileri Sağlıklı mutlu huzurlu bir yaşam sürerler.

Her hangi bir zorunluluk yoktur. Farz olarak kılındığı için gönlünden geçen herkes bu sünnetlere uyabilir. Peygamber efendimizin sünnetleri daha iyi bir yaşam sürmemizi ve daha iyi davranışlar sergilemek için bize rehberlik eder. Yolunu bilen birisi rehbere gerek duymaz ama yolunu bilmeyen ve kaybolmuş kimseler bu rehbere ihtiyaç duyar. Yani peygamber efendimizin sünnetlerine uymamak günah değildir.

Sünnetlere uymamak günah değildir sadece sevabından mahrum kalınır. Hz. Peygamber (sav) veda hutbesinde " size iki şey bırakıyorum. Onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. Onlar Allahın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir" hadisi sünnetlerin İslam için ne kadar önemli olduğunu açıklıyor. Uymamak günah değil diye sünnetleri ihmal etmek bir müslüman için doğru tutum olmaz.

Günah değildir, adı üstünde sünnet yani peygamber efendimizin yaptığı bizimde yapmamızı istediği şeylerdir. Farz olsaydı günah olması söz konısu olabilirdi fakat sünnette söz konusu değildir. Peygamber efendimizin sünnetlerinde yaptıkları alışkanlıklar bir çok doktor tarafından da önerilmektedir örneğin öğlen bir saat kadar uyuması, sabahın güneş doğumuna yakın uyanması ve hava ne kadar soğuk olursa olsun pencereyi açıp hava alması, suyu oturarak içmesi gibi bir çok sünneti vardır ve bu sünnetlerin faydaları da çoktur. O yüzden bizimde uymamızı ister ve hadislerinde bunları belirtir faydalarından bahseder. Genelde bu sünnet alışkanlıklarını dedelerimiz ve babalarımız gibi aile büyüklerinden duyarız.

Peygamber Efendimizin sünnetlerini yapmamak günah olmasa bile İslam tam yaşanmadığı için dini yaşantı eksik kalır. Unutulmamalı ki İslam dini Kur-an ve Sünnet üzere bina edilmiştir.

Sünnetlere uymamak günah olmasa da yapılmasında büyük sevaplar vardır. Hele ki unutulan sünnetleri yeniden uygulamak kat kat be bizlere sevap olarak döner.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem efendimizin sünnetlerine uymak herhangi bir insanlar açısından bir sorun teşkil etmez Aynı zamanda sünnetlere uymamak da günah sayılmaz Çünkü sünnet yapılsa da olur yapılmasa da olur anlamına gelen bir şeydir. ÖRneğin Diş fırçalamak veya kendi kişisel temizliğini yapmak sünnetler arasındadır aynı zamanda sünnetlerin uygulanması durumunda insanların toplum içerisinde var olan iç huzur larının ya da genel temizlik derinin tamamlanması olacağı için sünnetler genellikle insanların hoş tutulması üzerine yapılan şeylerdir okuyan bir kişi genellikle kendisini Nezih ve hoş olarak gören kişilerdir yani iyilik yapmış ve iyilik anlamına gelen kişilerdir.

Hayır peygamber efendimizin sünnetlerine uymamak Gülhan değildir ancak bu sünnetleri uygularsak sevap kazanırız bu sünnetler aslında hem ahiretimizi hemde bu dünyadaki sağlığımıza büyük ölçüde katkılarının olduğunu biliyoruz. ÖRneğin peygamberimiz suyu oturarak içmemizi söylemiş ve böylelikle suyun faydalanırsınız demiştir uzmanların yaptığı açıklamada şöyledir ayakta içilen su direkt bağırsaklara iner bu yüzden pek yarar sağlamaz oturarak su içtiğinizde su midenize gelir ve sudan tam anlamıyla yararlanmış olursunuz diye açıklamalarda bulunmuşlardır. Bunlar gibi yüzlerce sünnet vardır. Bu yüzden sünnetleri olabildiğince uygulamakta iki yönlü olarak yarar vardır. -

Sünneti terk etmek (yapmamak) günah değildir. Fakat sünnetlerde büyük sevaplar ve dereceler mevcuttur. Terk etmek bu sevaplardan ve derecelerden mahrum olmak demektir. Sabah namazı sünneti çok faziletlidir terk eden hakkında bir ceza belirtilmemiştir.

Peygamber Efendimiz (SAV) Kuran’a uygun bir hayat yaşamıştır dolayısıyla sünnetine uymakta Kuran’a uymak gibidir.

Sünnet zaten yapılması zorunlu değildir. Sadece peygamber efendimizin yaptığı şeyler sünnettir o sebeple uygulamak sevap kazandırır ama uygulama zorunluluğu yoktur.

Peygamberimizin yaptığı davranışlara sünnet denir. Eğer bizim yapma zorunluluğumuz olsaydı, yapmadığımız takdirde günah olsaydı sünnet değil farz derdik. Farz dinen yapmamızın zorunluğu olduğu yapmaz isek günah olan davranışlardır. Sünnet ise yaparsak sevap kazanacağımız güzel davranışlardır. Yani sünnetleri yerine getirmezsek günah kazanmayız.

peygamberimiz yol gösterendir onun sünnetlerine uymak doğru yolu buldurur ve sevaptır ama günah değildir

Sünnet farz ile karıştırılmamalıdır. Farz yapılması zorunlu şeylerdir. Sünnet ise peygamber efendimizin yaptığı bizim de yaparsak sevabını alacağımız eylemlerdir. Ancak yapmaz iseniz herhangi bir ceza söz konusu değildir. Bu nedenle zorunlu bir şey de değildir.

Değil kardeşim. Yapmak zorunda değilsin ama yaparsan veya yapabilirsen mükafatı vardır

Günah değildir. Ama yaparsanız büyük sevap işlemiş olursunuz. Onun yolundan gitmiş olursunuz bence.

Günah degil tam aksine bir sevapta degil sadece uysak guzel bir davranış sergilemizi sağlayan hareketlerdir ki yarısından çogu bir insanın yapması gereken seylerdir.

Sünnetlere uymamak günah değildir fakat Peygamber Efendimizin yaptığı şeyler örnek davranışlardır eğer biz de uygularsak karlı çıkarız, sağlıklı yaşamak için, hayatımızı düzene oturtmak için sünnetlere uymamızda örnek almamızda fayda vardır, tabi herkesin özgür iradesine kalmış durum, elimizden geldiği kadar uymaya çalışıyoruz. İnsanız vardır bizimde eksikliklerimiz.

Şahsi görüşüm, Peygamberin sünnetlerine uymamak demek İslamiyeti gerektiği gibi yaşamamak demektir. Peygamberimizin yaşamı boyunca yapmış olduğu davranışların tümü sünnet olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla içerisinde Allah’ın emirleri de bulunduğundan onlarda bir nevi sünnet sayılır. Ancak sünneti bölümlendirebiliriz. Farz ve vacip olanlar ile beraber nafile ve adab olarak ayırabiliriz. Nafile ve adab olanlar yapılmadığı taktirde günah yazılmaz ama yapıldığı taktirde de sevabı bol olur. Hatta farz ve vacip olan amellerimiz deki eksikliklerin, yapmış olduğumuz nafile ibadetler ve sünnetlerle tamamlanabileceği söylenen rivayetlerde vardır. O yüzden sünnet önemlidir sünnetleri terk etmek bir Müslümana yakışmaz.