Pilot olabilmek için ne şartlar gereklidir?

Pilotun görevleri nelerdir?

Pilot olabilmek için ne gereklidir?

Pilot maaşları ne kadardır?

Pilot olmak için pilotaj eğitimi lisans programlarına girebileceğiniz gibi 18 ila 24 ay arasında pilotluk eğitimi veren özel uçuş okullarını da tercih edebilirsiniz. Bu okulları tercih etmeniz ve eğitimi başarıyla tamamlamanız durumunda PPL (Private Pilot Licence – Hususi Pilot Lisansı) almaya hak kazanırsınız. Tek motorlu uçak ehliyeti almak için 165 saat yer dersi almalı ve 40 saat uçuş yapmalısınız. Ardından kontrol uçuşu denilen sınava girer ve geçerseniz Cessna tipi uçakları uçurabilirsiniz.
ATPL (Havayolu Nakliye Pilotu) lisansı sınavına girme hakkı kazandıktan sonra ise eğitimin diğer aşamasına geçersiniz. Bu aşamada 823 saatlik yer dersi alıp, 160 saat uçuş yaparsınız. PPL lisansınızı aldıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 14 dersin sınavına girersiniz ve hepsinde % 75’lik başarı sağlarsanız ATPL Frozen sertifikanızı alırsınız.Sonrasında Tip eğitimine başlar ve tercihinize göre simülatör eğitiminizi alırsınız. Bu aşamayı da geçtikten sonra üçüncü pilot olarak kabine girer, 100 saatlik gözlem sürecini tamamladıktan sonra 2. pilot olarak göreve başlarsınız.
ATPL Frozen sertifikanız 1500 saatlik uçuş sonrasında ATPL haline geçer ve yardımcı pilot olursunuz. 5000 saatlik uçuşu tamamlamanızın ardındansa kaptan pilot olmaya hak kazanırsınız. Neticede; ana hatlarıyla nasıl pilot olurum sorusunun cevapları üzerinde durduk. Ancak sonradan pişman olmamak için daha detaylı araştırma yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Piloutun görevleri; Uçakla gidilecek yere göre uçuş planı hazırlamak. Yakıt ve zaman hesaplamaları yapmak. İnilecek olan yerin özelliklerini inceler. Hava durumunu icelemek ve kuleye rapor etmek. Uçak kalkmadan önce son donanımları konrtol etmek. Kuleden izin alarak motoru çalıştırmak. Uçağı indirdikten sonra güvenli bir yere park etmek. Pilot olabilmek için; Mekaniğe karşı ilgili olmak, elllerini ve gözlerini ortak kullanabilmek, refleksleri güçlü olması, sabırlı ve soğukkanlı olması, sorumluluk alabilen , yükseklik korkusu olmayan ve Hava Harp Okulu, Türk Hava Yolları veya Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okul’unda verilen eğitimleri başarıyla alıp mezun olması gereklidir. Pilotların maaşları ise, kaptan pilot 9 bin dolar , ikinci pilot ise 5 bin dolar maaş almaktadırlar.

Pilotun en önemli görevi uçağı kontrol etmektir.Diğer yan görevleri ise uçağın durumu kontrol etme yakıt durumu,gibi şeyleri kontrol etmektir.Ayrıca pilot olabilmek için yüksek bir puan alıp pilotluk eğitim almaktır.Günümzde ülkemizde pilotlar 10 bin tlden başlayarak 30 bin tlye kadar ücret alabilmektedir.

En onemli gorevlerinden biri ucagi kontrol etmesi . Bir dil bilmek gerekir ( en önemlisi İngilizce) . Yüzünde belli olacak hiçbir şey olmamalı .Üniversite mezunu olmak gerekir .

Pilot olabilmek için askeri okula gidilebilir, üniversitelerin pilotaj bölümlerinden mezun olunabilir veya ücretli pilotluk eğitimi alınabilir. Mesleğe yeni başlayan pilotlar ayda 21 bin, deneyimli pilotlar ise 60 bin lirayı buluyor.

İyi bir sinav puanına sahip olmaktır.Ayrica mülakat ise cok önemlidir.Mülakatı iyi geçirmek şarttır

Pilot olabilmek için öncelikli yapılması gereken şey ya çok paran olacak ya da o zor mülakatı geçmek zorundasın . Pilotların çok zor bir eğitim süreci vardır . Gecelerini gündüzlerine katarak çalışırlar .

Pilot günümüzün mesleklerinden en çok maaş alan bir meslektir. hava sorunları ile ilgili her Detay inceleyerek hava uçuşlarını sağlamaktadır. Bir uçakta veya helikopterde 2 pilot görev alır. Bir uçağa havaya kaldırmak için iki pilotun gerekir.Biri hava şartlarını kontrol ederken 1’de uçuşu ve inişi sağlamaktır. Pilot olmak isteyen düz bir fiziğe sahipolmak ve hiçbir yerinde sakatlık olmaması gerekir. gözlerinin net bir şekilde görmesi ve gözlerinde hiçbir şekilde bozukluk olmaması gerekir.