Piri Reis kimdir?

Piri Reis kimdir ? O meşhur haritayı dönem şartları göze alındığında nasıl çizebilmistir ? image">image

Piri reis türk asıllı ilk dünya haritasını çizen kişidir. Ayrica bu haritayı bildiğim kadarıyla çizmek için dünyayı deniz yoluyla dolaşmıştır.

 • 1470 yılında Gelibolu'nda hayata gelmiştir.
 • Tam adı Ahmed Muhiddin Piri'dir.
 • Osmanlı denizcisi, kaptanı ve kartografıtır.
 • * Dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla tanınmıştır.
 • * Oldukça gezgin biridir. Haritayı çizmek için deniz yolunu kullanmıştır.
 • * 1553 Mısır'de hayatını kaybetmiştir.
 • image">image

  Piri reis 1465 yılın da doğmuştur. Amerika ülkesini gösteren haritaları ve Kitab-ı bahriye isimli denizcilik kitabı ile ün yapmıştır. Osmanlı devletinin denizcisi ve kaptanıdır. Piri reis yapmış olduğu haritayı 1517 yılın da Mısır seferi sırasın da o dönemin padişahı olan Yavuz Sultan Selim"e sunmuştur.

  Piri reis osmanlıda yaşamış bir gemi kaptanıdır gezgin bir kişiliğe sahiptir ve kitaplar yazmıştır ilkcdunya haritasını çıkaran kişidir ve haritayı deniz yolundan dolaşarak çizmiştir.

  Piri reis kendisi Türk olup ilk dünya haritasını çizen yetenekli kişidir. Harita çizerken Deniz yolculuğu yapmıştır bu ilham ona orada gelmiştir.1470 yılında Gelibolu’nda dünyaya gelmiştir. Gerçek diğer adı ise Ahmet Muhittin Piri Osmanlı kaptanı ve denizcisidir.Çok yerler gezmiş 1553 yılında ise Mısır’da vefat etmiştir.

  Asıl adı Ahmed Muhiyiddin olan Piri Reisin 1465ve 1470 yılları arasında doğduğu düşünülüyor.
  Osmanlı denizcisi ve larigragi uzmanıdır.
  Piri Reis Osmanlı donanması ile birçok deniz seferine katılmış ve bu seferleri Kitabı Bariyere ayrıntılı olarak anlatmıştır.
  Yaptıgı Akdeniz Seferleri ve incelediği haritalar sonucunda 1513te ilk deniz haritasını çizmiştir.
  Ilk deniz haritası Atlas Okyanusu , Ilber Adası ve Afrika yarımadasını da içeren haritayı çizdi.
  Hint Okyanusuna yaklaşık yirmi sefer düzenledi.
  Sefer sırasında gemisinibbakim onarım için askerleri ile bırakıp gittiği için Kanuninin Fermanındır Kalitede idam edildiği söylenir.
  Hint Okyanusunda Portekiz donanmasını yendi.Kitabi Bahriye ve Yedi Deniz isimli eserleri mevcuttur.

  Pîrî Reis, Osmanlı Türk'ü denizcisi olarak bilinmektedir. 1470 yılında dünyaya gelmiştir.image">image

  dönemsel olarak düşündüğümde ünlü bir türk denizcisi olan piri reis gitti her deniz seferinde gördüğü karaları büyük bir ustalıkla ölçrklendirerek çizmiştir.
  Yanlız günümüzde gizemi hala çözülemeyen noktaların ise gizemini bende merak etmekteyim. Enteresan hikayeleri olmakla birlikte bazı bilim adamları tarafından geçiş noktası ışınlanma olarak kabul edilirken bazıları için bir yer altı yoludur

  Piri Reis, 1465 doğumlu, Amerika’yı gösteren Dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla tanınan, Osmanlı denizcisi, kaptanı ve kartografı.
  1465 yılında Karaman’da, Hacı Ali Mehmed’in oğlu ve Türk denizciliği ekolünün ustası olarak bilinen, Karaman’lı Kemal Reis’in yeğeni olarak dünyaya gelen Piri Reis’in asıl adı, Muhiddin’dir.

  O dönemde Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına katılan Karamanoğulları Beyliği’nin ileri gelenlerinin Fatih Sultan Mehmed’in emriyle İstanbul’a göç ettirilenleri arasında olan Kemal Reis ve ailesi, önce İstanbul’a, daha sonra da, Gelibolu’ya giderek yerleşti. 1481’de Akdeniz’de korsanlık yapmaya başlayan Piri ve amcası Kemal Reis, 1491’den sonra Sicilya, Sardunya, Korsika adalarına ve Güney Fransa kıyılarına yapılan akınlara katıldılar. 1486’da Granada’nın Osmanlı Devleti’nden yardım istemesi üzerine, 1487 - 1493 yılları arasında, gemilerle Granada’lı Müslümanlar’ı İspanya’dan Kuzey Afrika’ya taşımakla görevlendirildiler.

  1499 - 1502 yıllarında Osmanlı Donanması’nın, Venedik Donanması’na karşı sağlamaya çalıştığı deniz kontrolü mücadelesinde, Osmanlı gemi komutanılığı görevini üstlenen Piri Reis, Akdeniz’de yaptığı seyirler sırasında gördüğü yerleri ve başından geçenleri, daha sonradan Kitab-ı Bahriye adıyla kaleme alacağı ve dünya denizciliğinin ilk kılavuz kitabı olma özelliğini taşıyacak olan kitabının taslağı olarak yazdı…

  Piri Reis: Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan denizci, haritacı ve coğrafyacıdır.
  Haritalarıyla ünlü olan Osmanlı denizcisidir.
  En önemli eseri ise kitab-ı bahriye ve dünya haritasıdır.

  piri reis o yıllarda dünyayı gezen kişidir.

  Piri Reis 1470 yılında doğmuş olan ünlü bir Türk denizcisidir. Piri Reis gemisi ile seyahatleri esnasında birçok yeri keşfetmiş ve haritalama yapmıştır Piri Reis ilk defa Dünya üzerinde uydular olmaksızın o dönemin şartlarıyla gemi ile yaptığı seyahatlerden esinlenerek ve kafasında çıkarmış olduğu haritayı şekillendirerek Kağıt üstüne dökmüş ve dünyanın bir resmini krokisini çizmiştir bu kroki üzerinde şuanda günümüze yakın bir şekilde uydular tarafından dünyaya gönderilen fotoğrafların tıpkısına yakın bir şekilde bir haritalandırma yaparak denizcilere bir yol geliştirmiş ve bu yol üzerinden dünyaya açılmıştır. O dönemin şartlarına göre oldukça gelişmiş ve oldukça açık bir şekilde çizilen harita insanları hayrete düşürdüğünü kadar da zorluk derecesi oldukça yüksek bir haritadır ve çözümleme kabiliyeti oldukça yüksek bir Türk denizcisidir.

  Kısa ve net bir cevap olarak ilk türk denizci ve kaptanıdır.